Słupsk, 16 marca 2018r.
PO IV WOS 1111.3.2018
Ogłoszenie
o przeprowadzeniu konkursu na stanowisko asystenta prokuratora w
Prokuraturze Rejonowej w Słupsku
Prokuratura Okręgowa w Słupsku, na podstawie art. 180 § 1 i 2 ustawy z dnia 28 stycznia 2016r. Prawo o prokuraturze (Dz. U. z 2016r., poz. 177) oraz § 2 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 2 listopada 2016r. w sprawie przeprowadzania konkursu na stanowisko asystenta prokuratora (Dz. U. z 2016r., poz. 183) ogłasza konkurs na wolne stanowisko asystenta prokuratora w Prokuraturze Rejonowej w Słupsku ul. Leszczyńskiego 10, 76-200 Słupsk.
Liczba wolnych stanowisk asystenta prokuratora – 1
Miejsce pracy – Prokuratura Rejonowa w Słupsku
Konkurs przeprowadza komisja konkursowa powołana przez Prokuratora Okręgowego w Słupsku.
Konkurs ma na celu sprawdzenie wiedzy, umiejętności, predyspozycji oraz zdolności ogólnych kandydata(ów), niezbędnych do wykonywania obowiązków asystenta prokuratora.
Asystent prokuratora, w zastępstwie i na podstawie pisemnego upoważnienia prokuratora, jest uprawniony do:
- wykonywania bieżących czynności nadzoru nad dochodzeniem;
- przeprowadzania w toku postępowania przygotowawczego czynności procesowych:
- przesłuchania świadka,
- zatrzymania rzeczy i przeszukania,
- oględzin,
- eksperymentu.
Asystent prokuratora wykonuje samodzielnie czynności administracyjne związane z prowadzeniem i nadzorowaniem postępowań przygotowawczych oraz z przygotowaniem decyzji kończących te postępowania (art. 100a ust. 2 i 3 cyt. wyżej ustawy o prokuraturze).
Do zgłoszenia o przystąpieniu do konkursu na stanowisko asystenta prokuratora należy załączyć:
- wniosek o zatrudnienie na stanowisku asystenta prokuratora;
- życiorys i informację o zatrudnieniu i przebiegu pracy zawodowej;
- oryginał lub urzędowo poświadczony odpis dokumentu potwierdzającego ukończenie studiów wyższych w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskanie tytułu zawodowego magistra albo zaświadczenie o zdanym egzaminie magisterskim, albo oryginał lub urzędowo poświadczony odpis dokumentu potwierdzającego ukończenie zagranicznych studiów uznanych w Rzeczypospolitej Polskiej;
- oświadczenie , o którym mowa w art. 180§6 ustawy z dnia 28 stycznia 2016r. Prawo o prokuraturze;
- oświadczenie , że jest obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich;
- aktualną fotografię zgodną z wymaganiami stosowanymi przy wydawaniu dowodów osobistych;
- oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby konkursu
- Informacja z Krajowego Rejestru Karnego
Do zgłoszenia kandydat może dołączyć dokumenty potwierdzające dodatkowe kwalifikacje i osiągnięcia, a szczególności potwierdzające złożenie egzaminu prokuratorskiego lub sędziowskiego.
Wniosek o dopuszczenie do konkursu wraz z wymaganymi dokumentami należy złożyć w Wydziale IV Organizacyjno-Sądowym Prokuratury Okręgowej w Słupsku, pok. 68 lub przesłać pocztą na adres Prokuratury Okręgowej w Słupsku do dnia 6 kwietnia 2018r.
Lista kandydatów dopuszczonych do II etapu konkursu umieszczona zostanie w siedzibie prokuratury w miejscu powszechnie dostępnym oraz opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej – po wstępnej selekcji zgłoszeń, w terminie do 18 kwietnia 2018r.
Konkurs na stanowisko asystenta prokuratora odbędzie się w siedzibie Prokuratury Okręgowej w Słupsku przy ulicy Leszczyńskiego 10 (parter, sala konferencyjna) :
Konkurs składa się z trzech etapów:
I. wstępnej weryfikacji zgłoszeń kandydatów pod kątem spełnienia wymogów formalnych przystąpienia do konkursu;
II. testu obejmującego 36 pytań jednokrotnego wyboru z zakresu prawa karnego materialnego i procesowego oraz prawa konstytucyjnego wraz z zagadnieniami ustroju sądów i prokuratury, a także pracy pisemnej na jeden z dwóch tematów z zakresu prawa karnego materialnego i procesowego, wybrany przez kandydata; praca pisemna może polegać na rozwiązaniu kazusu procesowego;
III. rozmowy kwalifikacyjnej.
I etap – 17 kwietnia godz. 10:00
II etap – 26 kwietnia godz. 10:00
Drugi etap konkursu trwa 90 minut. Za każdą prawidłową odpowiedź na pytanie testowe komisja przyznaje 1 punkt. Każdą pracę pisemną komisja ocenia w skali od 0 do 9 punktów.
Podczas trzeciego etapu konkursu komisja sprawdza predyspozycje kandydata do wykonywania zadań asystenta prokuratora i ocenia je w skali od 0 do 9 punktów, biorąc pod uwagę umiejętność szybkiego podejmowania decyzji dot. postępowania w dochodzeniu, poprawność formułowania wniosków w zakresie planowania czynności w dochodzeniu, umiejętność oceny prawidłowości kierunków postępowania w dochodzeniu oraz zakres przedmiotowego i podmiotowego dochodzenia oraz umiejętność oceny prawidłowości wszczynania dochodzenia.
Do trzeciego etapu mogą być zakwalifikowani kandydaci, którzy uzyskali z konkursu co najmniej 29 punktów, w tym z części pisemnej – co najmniej 4 pkt.
Do zatrudnienia na stanowisku asystenta prokuratora zostają zakwalifikowani kandydaci, którzy w trakcie konkursu uzyskali najwyższą liczbę punktów.
Po zakończeniu konkursu komisja niezwłocznie oblicza liczbę punktów uzyskanych przez poszczególnych kandydatów i wskazuje kandydata, który uzyskał liczbę najwyższą.
Po przeprowadzeniu konkursu, sekretarz komisji sporządza protokół przebiegu konkursu obejmujący w szczególności:
- listę kandydatów, którzy przystąpili do konkursu;
- wyniki uzyskane przez poszczególnych kandydatów;
- wskazanie kandydata – albo listę kandydatów – zakwalifikowanych na stanowisko asystenta prokuratora; ewentualnie listy kandydatów rezerwowych.
Lista kandydatów biorących udział w konkursie, wyniki poszczególnych kandydatów, listę kandydatów na stanowisko asystenta prokuratora lub informację, że żaden kandydat nie uzyskał wymaganej liczby punktów, a także listę kandydatów rezerwowych albo informację, że lista taka nie została sporządzona zostanie umieszczona w miejscu powszechnie dostępnym w siedzibie Prokuratury Okręgowej w Słupsku oraz opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej.
Prokurator Okręgowy
Katarzyna Mądry