Komunikat Prokuratora Rejonowego w Człuchowie – PO IV WOS 0610.45.2017

Słupsk ,  23 maja 2017 r.

PO IV WOS 0610. 45 .2017

PR V Ds.477.2017  PR Człuchów

 

Komunikat nr 45 /17

( dot. usiłowania zabójstwa w Czarnem)

 

W dniu 19 maja 2017r. Prokuratura Rejonowa w Człuchowie wszczęła śledztwo przeciwko 26-letniemu Adamowi S. i 34-letniemu bratu,  Jerzemu S. którym przedstawiła zarzuty, iż tego dnia w Czarnem, działając wspólnie i zgodnie z przyjętym podziałem ról poprzez wyprowadzenie ciosu siekierą w kierunku głowy uprzednio przewróconego i przytrzymywanego Dariusza P. usiłowali go  zabić, lecz z uwagi na aktywną obronę pokrzywdzonego oraz  na interwencje innej osoby zamierzonego celu nie osiągnęli, powodując jednak uszczerbek na zdrowiu pokrzywdzonego w postaci rany ciętej prawej ręki,  i złamania żebra,  t.j. o czyn z art. 13§1kk w zw. z art. 148§1kk i art. 157§1kk przy zast. art. 11§2kk.

Do zdarzenia doszło w miejscu publicznym w godzinach popołudniowych  i w obecności przypadkowych osób. Adam S. po wcześniejszej utarczce słownej z pokrzywdzonym udał się do swego starszego brata i obaj uzbrojeni w siekierę wrócili na miejsce zdarzenia. Jerzy S. zaatakował pokrzywdzonego i przewrócił na ziemię a Adam S. wyprowadził w kierunku leżącego cios siekierą. Do zabicia pokrzywdzonego Dariusza P. nie doszło z uwagi na skuteczne zasłonięcie się ręka oraz interwencję żony pokrzywdzonego, która wytrąciła napastnikowi siekierę.

Sprawcy przyznali się do pobicia pokrzywdzonego, jednak zaprzeczyli, by ich zamiarem było jego zabójstwo.

Na wniosek prokuratora obaj zostali tymczasowo aresztowani na okres 2 miesięcy, a grozi im kara od 8 lat , 25 lat albo kara dożywotniego pozbawienia wolności.

 

Prokurator Rejonowy w Człuchowie

Tomasz Klukowski