Komunikat Rzecznika Prasowego –3009-4.0610.6.2022

Слупск, из 31 stycznia 2022r.

3009-4.0610.6.2022

Сообщение № 4/22

(dotyczy oszustwa na tzw. „stłuczkę samochodową”)

Prokuratura Rejonowa w Bytowie nadzoruje dochodzenie w sprawie oszustwa na tzw. „stłuczkę samochodową”, do której miało rzekomo dojść w połowie stycznia tego roku na drodze pomiędzy Bytowem, a Gdańskiem.

Как установлено, sposób działania sprawców był bardzo podobny do tego jaki wykorzystywany jest przy oszustwie na tzw. „wnuczka”. W tym przypadku sprawca przestępstwa w imieniu członka rodziny dwójki mieszkańców Bytowa poprosił ich podczas rozmowy telefonicznej o ponad 20 tyś PLN, a która to kwota miała stanowić środki na pokrycie kosztów związanych z rzekomo zaistniałym wypadkiem drogowym. Ostatecznie do przekazania wskazanej kwoty pieniędzy głównemu sprawcy przestępstwa nie doszło dzięki sprawnej akcji bytowskiej i wałeckiej policji, która w Wałczu zatrzymała kuriera, zadaniem którego było przewiezienie wyłudzonych pieniędzy, a także odzyskała prawie 22 tyś. PLN. Aktualnie w sprawie prowadzone są intensywne działania policji zmierzające do ustalenia organizatora i głównego sprawcy przestępstwa.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego mężczyzna, który miał pośredniczyć w przekazaniu pieniędzy nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa. Mężczyźnie temu został przedstawiony zarzut pomocnictwa w oszustwie. Osoba ta uprzednio nie była karana sądownie, a za popełnienie zarzucanego mu przestępstwa grozi mu teraz kara do 8 годам лишения свободы.

Wskazany podejrzany to 31-letni taksówkarz oraz mieszkaniec Bytowa, pokrzywdzeni to natomiast małżeństwo emerytów w wieku 75 в 78 lat zamieszkałych w Bytowie.

To już drugie tego rodzaju przestępstwo, do jakiego w ostatnim czasie doszło na terenie działania bytowskiej prokuratury; w pierwszej z tych spraw w analogiczny sposób doszło do wyłudzenia 35 tyś. PLN, a sprawca przestępstwa wciąż jest poszukiwany.

Пресс-секретарь

Район прокуратура в Слупске

Paweł Wnuk