Komunikat Rzecznika Prasowego – PO IV WOS 0610.1.2019

Słupsk, dnia 03 stycznia 2019 r.

PO IV WOS 0610.1.2019

Komunikat nr 1 /19
(dotyczy rozboju na mieszkańcach Czerska)

 

Prokuratura Rejonowa w Chojnicach skierowała do Sądu Rejonowego w Chojnicach akt oskarżenia przeciwko dwóm mieszkańcom Bydgoszczy, to jest Piotrowi M. (lat 41) i Miłoszowi S. (lat 40) w związku z dokonaniem rozboju na dwóch emerytowanych mieszkańcach Czerska.

Z ustaleń śledztwa wynika, że oskarżeni w dniu 02 lipca 2018r. pod pretekstem kupna bryczki wtargnęli do miejsca zamieszkania dwóch emerytów, to jest do domu Edwarda W. i Danuty K. położonego w Czersku, a następnie po ich doprowadzeniu przemocą do stanu bezbronności oraz przeszukaniu ich domu dokonali kradzieży pieniędzy w kwocie 48 000 EURO oraz 18 000 PLN.

Doprowadzając do stanu bezbronności pokrzywdzonych oskarżeni między innymi wielokrotnie uderzali pięściami po całym ciele poruszającego się o kulach Edwarda W., w tym po głowie, a następnie przy pomocy taśm klejących oraz plastykowych opasek zaciskających skrępowali ręce i nogi obojga pokrzywdzonych, a także zakleili im usta.

W wyniku zdarzenia oboje pokrzywdzeni doznali lekkich obrażeń ciała m.in. w postaci otarć naskórka oraz krwawych zasinień.

Z ustaleń śledztwa wynika ponadto, iż oskarżeni przed dokonaniem rozboju obserwowali miejsce zamieszkania pokrzywdzonych.

W wyniku intensywnych działań policji oskarżeni zostali 3 dni później zatrzymani w jednym z hoteli w Świnoujściu. W toku śledztwa odzyskano część skradzionych pieniędzy, to jest 25 050 EURO oraz 16 000 PLN, a także zabezpieczono szereg dowodów rzeczowych w tym kominiarkę oraz telefony komórkowe, które oskarżeni posiadali przy sobie w dniu napadu.

Zarówno Piotr M. jak i Miłosz S. przesłuchani w charakterze podejrzanych ostatecznie przyznali się do popełnienia zarzucanego im przestępstwa; w toku złożonych wyjaśnień oboje jednak zaprzeczyli temu by stosowali przemoc wobec pokrzywdzonych, w tym by bili po całym ciele Edwarda W.

W stosunku do obojga oskarżonych w dalszym ciągu stosowane są środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztowań; na poczet przyszłych kar na mieniu oskarżonych dokonano także zabezpieczeń majątkowych na łączna kwotę ponad 86 000 PLN.

Oskarżeni byli wcześniej wielokrotnie karani sądownie.

Za popełnienie zarzucanego przestępstwa oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności od 2 do lat 12.

Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej w Słupsku

Paweł Wnuk