Komunikat Rzecznika Prasowego – PO IV WOS 0610.16.2020

Słupsk, dnia 13 marca 2020 r.

PO IV WOS 0610.16.2020

 

Komunikat nr 16/20
(dotyczy zabójstwa kobiety w Janowicach pod Lęborkiem)

 

Prokuratura Okręgowa w Słupsku skierowała do słupskiego sądu okręgowego akt oskarżenia przeciwko Rene P. (lat 45), Łukaszowi B. (lat 25) oraz Zbigniewowi M. (lat 35) w związku z zaplanowaniem oraz wspólnym dokonaniem zbrodni zabójstwa Barbary P.

Z ustaleń śledztwa wynika, iż inicjatorem zbrodni zabójstwa był Rene P., który o pomoc w jej zorganizowaniu poprosił Zbigniewa M., a ten następnie zlecił jej dokonanie Łukaszowi B.

Jak ustalono, do zabójstwa Barbary P. doszło w dniu 21 maja 2019r. w domu zamieszkiwanym przez małżeństwo P. w Janowicach pod Lęborkiem. Wtedy to Łukasz B. wykorzystując moment, w którym kobieta przebywała w domu sama wszedł do jego wnętrza; najpierw doprowadził ją do stanu bezbronności, a następnie udusił rękoma za szyję. Łukasz B. następnie zwłoki kobiety przewiózł samochodem w pobliże okolicznego pola, gdzie ukrył je w krzakach.

Z dalszych ustaleń śledztwa wynika, iż Zbigniew M. następnie pomógł Łukaszowi B. w zatarciu śladów zabójstwa, z którym, podobnie jak z Rene P. pozostawał w kontakcie. Przeprowadzone w sprawie śledztwo wykazało także, iż Rene P. w czasie dokonywania zabójstwa odbywał podróż w interesach, co miało stanowić jego alibi.

Ponadto Łukasz B. został oskarżony o posiadanie znacznej ilości nowych substancji psychoaktywnych, to jest prawie 900 gram dopalaczy, które zostały ujawnione w toku przeprowadzonego w jego miejscu zamieszkania przeszukania oraz o dokonanie fałszerstwa dokumentów związanych że sprzedażą samochodu osobowego, którym Łukasz B. dokonał przewiezienia zwłok Barbary P. w miejsce ich ukrycia.

Rene P. to obywatel Holandii oraz mąż zamordowanej kobiety, z którą wraz z dzieci zamieszkiwał na stałe w miejscowości Janowice pod Lęborkiem prowadząc rozległe gospodarstwo rolne. Pozostali oskarżeni to mieszkańcy pobliskich miejscowości.

Z ustaleń śledztwa wynika, iż motywem dokonanej zbrodni mogły być nieporozumienia pomiędzy małżonkami P.

Rene P., Łukasz B. oraz Zbigniew M. nie przyznali się do popełnienia zarzucanej im zbrodni zabójstwa, przy czym składając wyjaśnienia Rene P. stwierdził, iż nie miał nic wspólnego z zabiciem swojej żony, Zbigniew M. stwierdził, że Rene P. poprosił go o znalezienie osoby, która jedynie nastraszy kobietę, a Łukasz B. stwierdził, iż nie miał zamiaru zabić kobiety, a do jej śmierci doszło przypadkowo i to w obronie własnej, albowiem ta zaatakowała go nożem.

Wobec sprawców tej zbrodni w dalszym ciągu stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Rene P. i Zbigniew M. nie byli dotychczas karani sądownie, Łukasz B. był uprzednio karany za paserstwo oraz posiadanie narkotyków.

Za zlecenie oraz dokonania zbrodni zabójstwa grozi kara od 8 lat pozbawienia wolności, kara 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej w Słupsku

Paweł Wnuk