Komunikat Rzecznika Prasowego – PO IV WOS 0610.18.2019

Słupsk, dnia 28 czerwca 2019 r.

PO IV WOS 0610.18.2019

Komunikat nr 18 /19
(dotyczy podżegania do składania fałszywych zeznań przez funkcjonariusza policji)

 

Prokuratura Rejonowa w Lęborku skierowała do Sądu Rejonowego w Chojnicach akt oskarżenia przeciwko Marcinowi W. (lat 40) w związku z zarzutem podżegania do składania fałszywych zeznań.

Stawiane Marcinowi W. zarzuty wiążą się z podżeganiem do składania fałszywych zeznań świadka zdarzenia drogowego, do którego doszło z jego udziałem w dniu 13 stycznia 2019r. w Złotowie na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 22 z inną drogą lokalną, to jest na drodze relacji Czersk-Łukowo. Wtedy to Marcin W. kierując samochodem osobowym m-ki Citroen, nie zachowując należytej ostrożności w czasie jazdy stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

Podżeganie do składania fałszywych zeznań polegało natomiast na tym, by świadek tego zdarzenia, która była pasażerem samochodu kierowanego przez Marcina W., składając zeznania wskazała, że to ona kierowała niniejszym samochodem, a tym samym by wzięła winę na siebie za spowodowanie zagrożenia na drodze.

W wyniku tego zdarzenia drogowego nikt nie odniósł większych obrażeń ciała.

W związku z zaistniałym zdarzeniem drogowym, po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, w którym świadek ta złożyła zgodne z prawdą zeznania, wobec Marcina W. został skierowany do Sadu Rejonowego w Chojnicach wniosek o ukaranie za popełnienie wykroczenia drogowego z art. 97 kw.

Co ciekawe, Marcin W. będąc przewożony z miejsca zdarzenia drogowego do komisariatu policji celem wyjaśnienia jego przebiegu uciekł z radiowozu, w związku z czym ogłoszone za nim poszukiwania. Marcin W. po ucieczce z radiowozu udał się do kościerskiego szpitala, gdzie był hospitalizowany przez okres kilku następnych tygodni. Marcin W. to także funkcjonariusz Komisariatu Policji w Czersku.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Marcin W. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa, a następnie odmówił wyjaśnień i odpowiedzi na pytania.

Marcin W. wcześniej nie był karany sądownie. Nie były także stosowane wobec niego środki zapobiegawcze.

Za popełnienie w/w przestępstwa Marcinowi W. grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej w Słupsku

Paweł Wnuk