Statement of the Spokesman - PO IV WOS 0610.18.2019

Slupsk, of 28 June 2019 r.

PO IV WOS 0610.18.2019

Communication No. 18 /19
(concerns incitement to make false testimony by a police officer,,pl,The District Prosecutor's Office in Lębork sent the District Court in Chojnice an indictment against Marcin W,,pl,in connection with the allegation of inciting false testimony,,pl,For Marcin W,,pl,the accusations involve inciting witnesses to make false incidents,,pl,which occurred with his participation on,,pl,in Złotów at the intersection of national road no,,pl,with another local route,,pl,this is on the way Czersk-Łukowo,,pl)

 

Prokuratura Rejonowa w Lęborku skierowała do Sądu Rejonowego w Chojnicach akt oskarżenia przeciwko Marcinowi W. (years 40) w związku z zarzutem podżegania do składania fałszywych zeznań.

Stawiane Marcinowi W. zarzuty wiążą się z podżeganiem do składania fałszywych zeznań świadka zdarzenia drogowego, do którego doszło z jego udziałem w dniu 13 stycznia 2019r. w Złotowie na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 22 z inną drogą lokalną, to jest na drodze relacji Czersk-Łukowo. Then it was Marcin W,,pl,driving a Citroen car,,pl,not being careful while driving, he lost control of the vehicle,,pl,he pulled over to the side of the road and hit a tree,,pl,Incitement to give false testimony, however, consisted of this,,pl,to witness this incident,,pl,which was a passenger of a car driven by Marcin W.,,pl,filing her testimony she indicated,,pl,that she was driving the car here,,pl,and thus would take the blame for causing a danger on the road,,pl. kierując samochodem osobowym m-ki Citroen, nie zachowując należytej ostrożności w czasie jazdy stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

Podżeganie do składania fałszywych zeznań polegało natomiast na tym, by świadek tego zdarzenia, która była pasażerem samochodu kierowanego przez Marcina W., składając zeznania wskazała, że to ona kierowała niniejszym samochodem, a tym samym by wzięła winę na siebie za spowodowanie zagrożenia na drodze.

As a result of this road accident, no one was injured,,pl,In connection with the occurring traffic incident,,pl,after conducting the explanatory proceedings,,pl,in which the witness made truthful testimony,,pl,towards Marcin W,,pl,was directed to the District Court in Chojnice for punishment for committing a traffic offense under Art,,pl,kw,,en,Interestingly,,pl,Marcin W,,pl,being transported from the place of the road incident to the police station in order to explain its course, he escaped from the police car,,pl.

W związku z zaistniałym zdarzeniem drogowym, po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, w którym świadek ta złożyła zgodne z prawdą zeznania, wobec Marcina W. został skierowany do Sadu Rejonowego w Chojnicach wniosek o ukaranie za popełnienie wykroczenia drogowego z art. 97 kw.

Co ciekawe, Marcin W. będąc przewożony z miejsca zdarzenia drogowego do komisariatu policji celem wyjaśnienia jego przebiegu uciekł z radiowozu, therefore, the search for it was announced,,pl,after escaping from the patrol car, he went to the Kościerzyna hospital,,pl,where he was hospitalized for the next few weeks,,pl,he is also an officer of the Police Commissariat in Czersk,,pl,Suspected as a suspect Marcin W,,pl,he did not admit to committing the offense he was accused of,,pl,previously, he was not prosecuted,,pl,The preventive measures were also not applied to him,,pl,For committing the above-mentioned crime to Marcin W,,pl. Marcin W. po ucieczce z radiowozu udał się do kościerskiego szpitala, gdzie był hospitalizowany przez okres kilku następnych tygodni. Marcin W. to także funkcjonariusz Komisariatu Policji w Czersku.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Marcin W. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa, a następnie odmówił wyjaśnień i odpowiedzi na pytania.

Marcin W. wcześniej nie był karany sądownie. Nie były także stosowane wobec niego środki zapobiegawcze.

Za popełnienie w/w przestępstwa Marcinowi W. penalty for 8 years imprisonment.

Spokesman
District Prosecutor's Office in Slupsk

Paweł Wnuk