Statement of the Spokesman - PO IV WOS 0610.19.2021

Slupsk, of 30 June 2021 r.

PO IV WOS 0610.19.2021

Communication No. 19/21

 (w sprawie sprawców znęcania się nad psami)

Prokuratura Rejonowa w Bytowie z końcem czerwca tego roku skierowała do bytowskiego sądu rejonowego dwa akty oskarżenia p-ko sprawcom znęcania się nad zwierzętami; pierwszy z nich został skierowany p-ko  Bartłomiejowi G. (years 27) natomiast drugi p-ko Damianowi W. (years 29).

Oboje oskarżeni to mieszkańcy Bytowa, a przedstawione im zarzuty wiązały się ze znęcaniem się nad psem.

Jak ustalono Bartłomiej G. nad swoim psem znęcał się przez okres 4 miesięcy tego roku, a jego przestępne zachowania polegały na tym, że bił pięściami oraz rzucał swoim psem o podłogę. Przestępne zachowania Damiana W. polegały natomiast na tym, iż w okresie kilku pierwszych miesięcy tego roku  rażąco zaniedbywał swojego psa w ten sposób, iż nie podawał mu wystarczającej ilości pożywienia.

Bartłomiej G. przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa, a następnie w złożonych wyjaśnieniach  zaprzeczył temu, by kiedykolwiek znęcał się nad jakimkolwiek zwierzęciem.  Damian In. natomiast ostatecznie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa, po czym złożył wyjaśnienia, z których wynikało, że pies tęsknił za poprzednim zmarłym już właścicielem, w związku  z czym nie miał on apetytu i wobec czego nie dostawał on dużo jeść.

Oskarżonym  za zarzucane im przestępstwa grozi kara do 3 years imprisonment.

Na skutek działań organów ścigania psy zostały odebrane ich właścicielom, a następnie zostały one oddane odpowiednim instytucjom, które zajmują się opieką nad zwierzętami.

Spokesman

District Prosecutor's Office in Slupsk

Paweł Wnuk