Komunikat Rzecznika Prasowego – PO IV WOS 0610.21.2020

Słupsk, dnia 25 maja 2020r.

PO IV WOS  0610.21.2020

Komunikat nr 21 /20

(dotyczy usiłowania zabójstwa 5 letniej dziewczynki w Siemirowicach)

 

Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Lęborku, w dniu 24 maja 2020r. lęborski sąd rejonowy zastosował wobec Daniela P. (lat 27) oraz wobec Klaudii K. (lat 23)  środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 m-cy.

Danielowi P. został przedstawiony zarzut usiłowania zabójstwa oraz spowodowania ciężkich obrażeń ciała u jednej z 5 letnich dziewczynki oraz spowodowania lekkich obrażeń ciała u drugiej 5 letniej dziewczynki, a także zarzut znęcania się nad obiema tymi dziewczynkami. Klaudii K. został natomiast przedstawiony zarzut  znęcania się nad obiema dziewczynkami co polegało na tym, że nie reagowała ona na  krzywdę, którą Daniel P. im wyrządzał, przez co naraziła je na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia.

Przedstawione Danielowi P. oraz Klaudii K. zarzuty przestępstwa łącza się z wydarzeniami, do których dochodziło w jednym z domów położonych  w Siemirowicach gm. Nowa Wieś Lęborska, a które według ustaleń śledztwa  rozgrywały się na przestrzeni ostatnich 10 miesięcy. Daniel P. oraz Klaudia K. tworzą związek partnerski, z którego pochodzi jedno wspólne dziecko, to jest chłopczyk w wieku 9 m-cy; Klaudia K. ponadto jest matką jeszcze trójki innych dzieci pochodzących z poprzedniego związku, to jest dwóch 5 letnich bliźniaczych dziewczynek oraz 6 letniego chłopca.

Do ujawnienia przemocy wobec dziewczynek doszło w  dniu 22 maja 2020r., kiedy to w związku z obrażeniami ciała, których doznała jedna z nich została wezwana karetka pogotowia; wtedy to  po przewiezieniu dziewczynki na SOR lęborskiego szpitala stwierdzono u niej liczne oraz rozległe obrażenia całego ciała w tym  poważne obrażenia głowy; o fakcie tym następnie została powiadomiona Policja oraz Prokurator Rejonowy w Lęborku, który zdecydował o zatrzymaniu Daniela P. oraz Klaudii K.

Daniel P. oraz Klaudia K. przesłuchani w charakterze podejrzanych nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw, po czym odmówili wyjaśnień i odpowiedzi na zadawane im pytania. Oboje podejrzani wcześniej nie byli karani sądownie.

Za popełnienie  przestępstwa usiłowania zabójstwa Danielowi P. grozi kara pozbawienia  wolności na czas nie krótszy od lat 8, kara 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności, natomiast  za popełnienie przestępstwa znęcania się nad dziećmi Klaudii K. grozi kara pozbawienia wolności od 6 m-cy do lat 8.

Rzecznik Prasowy

Prokuratury Okręgowej w Słupsku

Paweł Wnuk