Komunikat Rzecznika Prasowego – PO IV WOS 0610.22.2020

Słupsk, dnia 27 maja 2020r.

PO IV WOS 0610.22.2020

Komunikat nr 22/20

(dotyczy napaści na funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Bytowie)

 

Prokuratura Rejonowa w Bytowie nadzoruje śledztwo w związku z napaścią na funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Bytowie, jakiej na terenie bytowskiej komendy policji, przy pomocy wyrwanego jednemu z policjantów służbowego pistoletu dopuścił się Szymon B.

Do zdarzenia doszło w dniu 10 maja 2020r. podczas osadzania Szymona B. w policyjnym pomieszczeniu dla zatrzymanych, który to wcześniej po przeprowadzeniu interwencji policji został zatrzymany do wytrzeźwienia oraz do wyjaśnienia w związku z umyślnym zniszczeniem wyposarzenia domku letniskowego w Kłącznie. Jak ustalono Szymon B. w Kłącznie spędzał urlop, gdzie wraz ze znajomymi wynajmował domek letniskowy nad pobliskim jeziorem.  Z relacji przesłuchanych świadków wynika, iż Szymon B. podczas wspólnego spożywania alkoholu bez powodu nagle zaczął niszczyć  elementy wyposażenia domku letniskowego.

Szymon B. po przewiezieniu go do Komendy Powiatowej Policji w Bytowie, podczas jego osadzania w policyjnym pomieszczeniu dla zatrzymanych najpierw podjął nieskuteczną próbę ucieczki, a następnie zachowując się bardzo agresywnie szarpał i odpychał obecnych tam funkcjonariuszy policji, po czym  wyrwał jednemu z nich umieszczony w kaburze udowej pistolet służbowy, który następnie skierował w kierunku drugiego z policjantów. Na skutek natychmiastowej interwencji pistolet ten obecni tam funkcjonariusze policji zdołali Szymonowi B. odebrać, co zapobiegło niebezpieczeństwu wystrzału z pistoletu.

Po przeprowadzeniu u Szymona B. badania na zawartość alkoholu w wydychanym przez niego powietrzu okazało się, że znajdował się on w  stanie nietrzeźwości posiadając prawie 1,5 alkoholu we krwi.

Po wytrzeźwieniu z udziałem Szymona B. zostały przeprowadzone czynności prokuratorskie na skutek których zdecydowano o skierowaniu do Sadu wniosku o jego tymczasowe aresztowanie. Sad Rejonowy w Bytowie rozpoznając niniejszy wniosek w dniu 12 maja 2020r. postanowił o jego tymczasowym aresztowaniu na okres 3 m-cy.

Szymon B. podczas przeprowadzonego z jego udziałem przesłuchania przyznał się do napaści na policjantów oraz zaprzeczył temu by to on był sprawcą zniszczenia wyposażenia domku letniskowego.

Szymon B. to 26 letni mężczyzna od kilku lat na stałe zamieszkujący oraz pracujący w Holandii.

Szymon B. w przeszłości był karany sądownie za popełnienie przestępstwa posiadania i udzielania narkotyków; obecnie za popełnienie zarzucanych mu przestępstw będzie mu  groziła mi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10.

 

Rzecznik Prasowy

Prokuratury Okręgowej w Słupsku

Paweł Wnuk