Komunikat Rzecznika Prasowego – PO IV WOS 0610. 29 .2017

Słupsk, 31 marca 2017r.

PO IV WOS 0610. 29 .2017
3 Ds. 358.2017 PR Słupsk

Komunikat nr 29 /17
(dot. wyroku w sprawie zabójstwa w Jezierzycach)

 

Wyrokiem z 30 marca 2017r. Sąd Okręgowy w Słupsku wymierzył karę dożywotniego pozbawienia wolności 37 – letniemu mieszkańcowi Jezierzyc gm. Słupsk Piotrowi L. którego Prokuratura Rejonowa w Słupsku oskarżyła o zabójstwo swej żony , Agnieszki L., t.j. o czyn z art. 148§1kk.

W toku prowadzonego od 2015r. śledztwa ustalono, iż 13 czerwca 2015r. Piotr L. działając z zamiarem pozbawienia życia swej żony zadał jej nożem 43 ciosy powodując rany kłute i cięte na powierzchni całego ciała, co uszkodziło narządy wewnętrzne kobiety i w efekcie jej śmierć. Zdarzenie to miało miejsce w mieszkaniu a konkretnie w łazience. Tu właśnie przebywała pokrzywdzona w czasie kłótni z mężem spowodowanej nieporozumieniami małżeńskimi, w tym nadużywaniem alkoholu przez Piotra L., kiedy trzymanym w ręku nożem kuchennym zadał jej ciosy.

Ustalono również, iż wcześniej w okresie od 2007r. do 13 czerwca 2015r. Piotr L. znęcał się psychicznie nad żoną, wszczynając awantury, wyzywając ją słowami obraźliwymi, grożąc jej i szantażując popełnieniem samobójstwa oraz niszcząc przedmioty codziennego użytku. W tym zakresie Piotrowi L. przedstawiono zarzut znęcania się nad żoną , t.j. o czyn z art. 207§1kk za co również został tym samym wyrokiem skazany.

Prokurator oskarżyciel żądając wymierzenia Piotrowi L. najwyższej przewidzianej kodeksem kary w mowie oskarżycielskiej stwierdził, iż kara musi być wysoka, bo mord został zaplanowany i wykonany z zimna krwią. I nie usprawiedliwiało go to, iż zadając żonie ciosy nożem kuchennym był pijany.

Oskarżony przyznał się do zabójstwa żony ale nie do znęcania się nad nią. Jego obrońca wnioskował o łagodny wymiar kary, jednak sąd uwzględnił wniosek prokuratora . Materiał dowodowy zebrany w śledztwie i w toku procesu nie budził według sądu żadnych wątpliwości, iż Piotr L. przez długi czas znęcał się nad żoną, a następnie ją zamordował.

Wyrok jest nieprawomocny.

Rzecznik prasowy
Jacek Korycki