Słupsk, dnia 14 października 2020r.
PO IV WOS 0610.29.2020
Komunikat nr 29/2020
(dotyczy likwidacji nielegalnej fabryki papierosów pod Słupskiem )
Prokuratura Okręgowa w Słupsku nadzoruje śledztwo w sprawie nielegalnego wytwarzania wyrobów tytoniowych, popełnienia przestępstw karnoskarbowych oraz działania w zorganizowanej grupie przestępczej. W sprawie tej zarzuty usłyszeli dwaj mężczyźni, wobec których na wniosek Prokuratury Okręgowej w Słupsku zastosowane zostały przez sąd środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres 2 m-cy. Aresztowani to dwaj kierowcy TIR-ów biorących udział w przemycie wyrobów tytoniowych.
W wyniku wspólnych działań Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Olsztynie oraz Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie na terenie prywatnej posesji pod Słupskiem, na terenie byłego zakładu metalurgicznego została zlikwidowana profesjonalna nielegalna fabryka papierosów, w której produkowano 1,5 tysiąca papierosów na minutę.
Likwidacja niniejszej fabryki to efekt operacyjnych ustaleń Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Olsztynie.
Wewnątrz fabryki funkcjonariusze CBŚP oraz KAS odkryli dwie czynne linie technologiczne do produkcji papierosów, w tym specjalistyczne maszyny służące do produkcji i pakowania papierosów, ale także suszenia tytoniu; przejęte zostało także
urządzenie do foliowania paczek oraz agregat prądotwórczy. W wyniku działań funkcjonariuszy przejęto prawie 4,3 mln sztuk już gotowych papierosów, a także 32 tony suszu tytoniowego oraz 5 ton krajanki tytoniowej, jak również półprodukty służące do produkcji wyrobów tytoniowych.
Z ustaleń śledczych wynika, że przejęta maszyna służąca do produkcji papierosów osiągała wydajność rzędu 1,5 tysiąca papierosów na minutę, natomiast urządzenie służące do pakowania papierosów mogło przygotowywać nawet 150 paczek w ciągu minuty. Ze wstępnych szacunków wynika, że gdyby te wyroby tytoniowe trafiły na rynek straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków mogłyby wynieść ponad 24 mln PLN.
Podczas przeprowadzonej akcji funkcjonariusze zatrzymali również dwóch mężczyzn w wieku 36 i 44 lat, a także zabezpieczyli trzy ciągniki siodłowe i dwie naczepy, które mogły być wykorzystywane do przestępczego procederu.
Zatrzymane osoby doprowadzono do Prokuratury Okręgowej w Słupsku, gdzie usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalnego wytwarzania wyrobów tytoniowych oraz popełnienia przestępstw karnoskarbowych.
Wobec podejrzanych sąd zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 2 miesięcy.
Śledztwo w tej sprawie prowadzi wspólnie Warmińsko-Mazurski Urząd Celno-Skarbowy oraz Zarząd w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Słupsku.
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej w Słupsku
Paweł Wnuk