Komunikat Rzecznika Prasowego – PO IV WOS 0610.3.2020

Słupsk, dnia 08 stycznia 2020r.

PO IV WOS 0610.3.2020

Komunikat nr  3/20

(dotyczy wyłudzeń szeregu pożyczek gotówkowych przez mieszkankę Miastka)

 

Prokuratura Okręgowa w Słupsku skierowała do miasteckiego sądu rejonowego akt oskarżenia przeciwko Małgorzacie R.-W. (lat 40) w związku z szeregiem wyłudzeń pożyczek gotówkowych.

Małgorzata R.-W. została oskarżona o wyłudzenie oraz usiłowanie wyłudzenia łącznie  85 pożyczek gotówkowych na szkodę 38 swoich klientów, w większości przypadków  po uprzednim sfałszowaniu zaświadczeń o zatrudnieniu, podrobieniu podpisów na umowach pożyczkowych lub po uprzednim wpisaniu nierzetelnych danych w formularzach kredytowych. Oskarżona po zawarciu tego rodzaju umów pożyczkowych wypłacane przez instytucje finansowe środki pieniężne następnie w całości albo w części zatrzymywała dla siebie obiecując swoim klientom, iż będzie za nich dokonywała ich spłaty. Z biegiem kolejnych w ten sposób wyłudzanych pożyczek oskarżona nie była w stanie regulować zobowiązań wobec swoich klientów oraz instytucji finansowych, wobec czego wyłudzała kolejne pożyczki na spłatę poprzednich posługując się bez wiedzy swoich klientów ich  danymi osobowymi,  jak również fałszując kolejne dokumenty oraz składane na nich podpisy.

Każda z wyłudzonych pożyczek opiewała na kwotę od kilku do kilkunastu tysięcy złotych; łącznie łupem oskarżonej padło kilkaset tysięcy złotych.

Z ustaleń śledztwa wynika, iż Małgorzata R.-W.  dokonując zarzucanych jej przestępstw wykorzystywała do tego prowadzoną przez siebie w Miastku działalność gospodarczą  polegającą na doradztwie oraz pośrednictwie w udzielaniu pożyczek i kredytów klientom indywidualnym występując w niej jako agent oraz pośrednik kredytowy kilku instytucji finansowych  w tym banków.

Z ustaleń śledztwa wynika także, iż  Małgorzata R.-W.  swoją przestępczą działalność prowadziła od lipca 2013r. do stycznia 2017r., a jej ofiarami w sporej części  padały osoby starsze lub nieporadne życiowo.

Małgorzata R.-W. przesłuchana w charakterze podejrzanej do popełnienia zarzucanych jej przestępstw  przyznała się jedynie w części podrobienia dokumentacji, na podstawie której zostały udzielone pożyczki; do popełnienia zarzucanych jej  przestępstw nie przyznała się  natomiast w zakresie zamiaru dokonania oszustwa, wskazując, iż część uzyskanych środków pieniężnych zwróciła pokrzywdzonym.

Wobec podejrzanej w dalszym ciągu stosowane są środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju, które przez prokuratora zostały zastosowane na etapie postępowania przygotowawczego.

Małgorzata R.-W. dotychczas nie była karana sądownie.

Za popełnienie zarzucanych oskarżonej przestępstw grozi jej kara pozbawienia wolności od 6 m-cy do lat 8.

 

Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej w Słupsku

Paweł Wnuk