Komunikat Rzecznika Prasowego – PO IV WOS 0610.31.2019

Słupsk, dnia 19 września 2019r.

PO IV WOS 0610.31.2019

Komunikat nr  31/19

(dotyczy handlu ludźmi)

 

 Na polecenie  Prokuratury Okręgowej w Słupsku  została zatrzymana kolejna osoba, to jest Wojciech L.,  któremu również przedstawiono zarzut przestępstwa handlu ludźmi.

Wojciech L. to 45 letni  obywatel Polski oraz mieszkaniec województwa mazowieckiego.

Przedstawiony w/w  mężczyźnie zarzut przestępstwa wiąże się z podstępnym zwerbowaniem 9 kobiet będącymi obywatelkami Ugandy do wykonywania przymusowej pracy w jednej ze słupskich firm.

Wojciech L. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa; w złożonych przez siebie wyjaśnieniach  umniejszał oraz zaprzeczał swojemu udziałowi w przestępczym procederze.

Wobec Wojciecha L. prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczania majątkowego w kwocie 50 000 PLN oraz zakaz opuszczania kraju.

Dla przypomnienia w niniejszej sprawie pod zarzutami handlu ludźmi zostali wcześniej zatrzymani dwaj obywatele Belgi, to jest  Mohamed B. oraz Marta K., którzy na co dzień zamieszkują jedną z miejscowości pod Słupskiem. Na wniosek tutejszej prokuratury wobec  Mohameda B. i Marty K. sąd zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztowań na okres 3 m-cy.

Śledztwo w niniejszej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Słupsku przez Placówkę Straży Granicznej w Ustce.

Za popełnienie przestępstwa handlu ludźmi grozi kara od 3 do  15 lat pozbawienia wolności.

 

Rzecznik Prasowy

Prokuratury Okręgowej w Słupsku

Paweł Wnuk