Komunikat Rzecznika Prasowego – PO IV WOS 0610.32.2019

Słupsk, dnia 20 września 2019 r.

PO IV WOS 0610.32.2019

Komunikat nr 32/19
(dotyczy wypadku lotniczego szybowca w Krępie Słupskiej)

 

W związku z długotrwałym oczekiwaniem na sprawozdanie Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych prokurator już wcześniej, to jest zanim Komisja opublikowała swoje sprawozdanie na temat przyczyn zaistniałego wypadku lotniczego szybowca, podjął decyzję o konieczności uzyskania w sprawie kolejnych opinii biegłych, to jest opinii biegłego z zakresu lotnictwa oraz biegłego z zakresu medycyny.

Powołani do sprawy biegli mają przede wszystkim wypowiedzieć się co do przyczyn zaistniałego wypadku lotniczego, ale również do kwestii prawidłowości organizacji kursu szybowcowego przez słupski aeroklub oraz do kwestii, czy z uwagi na swój stan zdrowia instruktor mógł pełnić taką funkcję.

Prokurator po zapoznaniu się ze sprawozdaniem Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych stwierdził, iż w jego przekonaniu nie wyjaśnia ono w pełni, czy instruktor w chwili utraty panowania nad szybowcem popełnił błąd w pilotażu oraz w jakim stopniu miał na to wpływ stan jego zdrowia.

Powołani do sprawy biegli wydając swoje opinie będą mieli możliwość zapoznania się z ustaleniami sprawozdania Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

Dla przypomnienia, do wypadku lotniczego szybowca doszło w dniu 03 lipca 2018r. w Krępie Słupskiej; wtedy to w wyniku zaistniałego wypadku zginął 16-letni kursant, natomiast prowadzący naukę pilotażu instruktor odniósł ciężkie obrażenia ciała.

Śledztwo w niniejszej sprawie nadzorowane jest przez Prokuraturę Okręgową w Słupsku; w sprawie dotychczas nie zostały przedstawione zarzuty przestępstwa jakiejkolwiek osobie.

Za spowodowanie wypadku lotniczego ze skutkiem śmiertelnym grozi kara pozbawienia wolności od 6 m-cy do lat 8.

Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej w Słupsku

Paweł Wnuk