Komunikat Rzecznika Prasowego – PO IV WOS 0610.35.2018

Słupsk, dnia 12 czerwca 2018r.

PO IV WOS 0610.35.2018

 

Komunikat nr  35/18

(dotyczy zderzenia szynobusu ze śmieciarką w Nowym Gronowie koło Człuchowa)

 

Prokuratura Okręgowa w Słupsku w sprawie dotyczącej zderzenia szynobusu ze śmieciarką w Nowym Gronowie koło Człuchowa, do którego doszło w dniu w 23 października 2017r., postanowiła przedstawić kierowcy śmieciarki, to jest Sławomirowi Sz. zarzut nieumyślnego spowodowania katastrofy w ruchu lądowym.

W wyniku powyższego zderzenia lekkich oraz średnich obrażenia ciała doznało 17 pasażerów szynobusu oraz 2 pasażerów śmieciarki; do zdarzenia  doszło na niestrzeżonym, ale oznakowanym  przejeździe kolejowym, przy czym podejrzany w chwili zderzenia był trzeźwy.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Sławomir Sz. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa oraz złożył wyjaśnienia w zasadzie zbieżne z ustalonym w sprawie stanem, faktycznym.

Podejrzany uprzednio nie był karany sądownie; wobec podejrzanego nie zostały zastosowane środki zapobiegawcze.

Podjęcie decyzji o przedstawieniu zarzutu podejrzanemu  poprzedzone było szeregiem wcześniej przeprowadzonych dowodów, w tym opinią biegłego z zakresu rekonstrukcji wypadków w ruchu lądowym.

Śledztwo w powyższej sprawie powinno zostać zakończone do dnia 30 czerwca 2018r.

Za przestępstwo nieumyślnego spowodowania katastrofy w ruchu lądowym podejrzanemu grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

Rzecznik Prasowy

Prokuratury Okręgowej w Słupsku

 Paweł Wnuk