Komunikat Rzecznika Prasowego – PO IV WOS 0610.37.2018

Słupsk, dnia 20 czerwca 2018r.

PO IV WOS 0610.37.2018

Komunikat nr 37/18

(dotyczy wyroku w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej

trudniącej się handlem narkotykami na terenie gminy Czersk i Brusy)

 

Na skutek skutecznej apelacji Prokuratora Rejonowego w Chojnicach od wyroku Sądu Okręgowego w Słupsku w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie w latach 2013-2016 na terenie gminy Czersk i Brusy trudnili się handlem narkotykami, Sąd Apelacyjny w Gdańsku uwzględniając apelację prokuratora uchylił zaskarżony wyrok m.in. w zakresie uniewinnienia  Adama O. oraz Tomasza Ł. i w tym zakresie  sprawę przekazał do ponownego rozpoznania.

Dla przypomnienia, niniejsza sprawa dotyczyła handlu i posiadania narkotyków, w której na ławie oskarżonych zasiadło łącznie 17 mieszkańców powiatu chojnickiego, w tym: Błażej C.,  Cezary W., Piotr P., Adam O., Dawid L. i  Tomasz Ł. – jako osoby, które działając w zorganizowanej grupie przestępczej posiadały i uczestniczyły w handlu marihuaną, mefedronem i amfetaminą o łącznej wadze około 260 gram, a także:  Filip M., Dawid K., Błażej D., Sebastian E., Bernard G., Sylwester K., Tomasz L., Damian N., Jakub N., Daniel S. i Martin T. – jako osoby, które posiadały marihuanę i mefedron  o wadze od 1 do 350 gram.

W powyżej sprawie na wniosek Prokuratora Rejonowego w Chojnicach  wobec 7 oskarżonych, to jest wobec:   Błażeja C.,  Cezarego W., Piotra P., Adama O., Dawida L., Tomasza Ł. i Filipa M. były stosowane środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.

W wyniku rozpoznania niniejszej sprawy, Sąd Okręgowy w Słupsku wyrokiem z dnia 09 października 2017r.  o sygnaturze II K 81/16 uznając większość oskarżonych za winnych popełnienia zarzucanych im przestępstw jednakże  uniewinnił m.in. Adama O.  i  Tomasza Ł. od popełnienia wszystkich zarzucanych im przestępstw.

Od powyższego wyroku Prokurator Rejonowy w Chojnicach złożył skuteczną apelację, w której m.in. zarzucił błędy w ustaleniach faktycznych oraz wniósł o jego uchylenie i przekazanie sprawy w zaskarżonej części  do ponownego rozpoznania.

Po rozpoznaniu niniejszej apelacji Sąd Apelacyjny w Gdańsku  wyrokiem z dnia 18 czerwca 2018r.   uchylił zaskarżony wyrok m.in. w zakresie uniewinnienia  Adama O. oraz Tomasza Ł. i sprawę przekazał Sądowi Okręgowemu w Słupsku do ponownego rozpoznania.

 

Rzecznik Prasowy

Prokuratury Okręgowej w Słupsku

Paweł Wnuk