Komunikat Rzecznika Prasowego – PO IV WOS 0610.42.2019

Słupsk, dnia 23 grudnia 2019 r.

PO IV WOS 0610.42.2019

Komunikat nr  42/19

(dotyczy usiłowania zabójstwa swojej konkubiny  przez Wiesława W. w Ustce)

 

Prokuratura Okręgowa w Słupsku skierowała do słupskiego sądu okręgowego akt oskarżenia przeciwko Wiesławowi W. (lat 69)  o popełnienie zbrodni usiłowania  zabójstwa swojej konkubiny Anny B. oraz o znęcanie się psychiczne i fizyczne nad nią.

Z ustaleń śledztwa wynika, iż Wiesław W. wraz ze swoja konkubiną Anną B. od kilku lat zamieszkują wspólnie w lokalu socjalnym w Ustce; utrzymują się z prac dorywczych oraz z pomocy socjalnej; wspólnie także spożywają alkohol, pod wpływem którego Wiesław W. wszczynał awantury domowe. Podczas tych awantur Wiesław W. wielokrotnie wyzywał Annę B., groził jej pozbawieniem życia, a także szarpał i uderzał.

W krytycznym momencie, to jest w dniu  15 stycznia 2019r., podczas jednej z takich  awantur, Wiesław W. w pewnym momencie zaatakował Annę B. nożem kuchennym zadając jej 2 ciosy w okolice głowy oraz klatki piersiowej powodując ranę ciętą oraz kłutą, przy czym najgroźniejszą z nich była rana kłuta klatki piersiowej uszkadzająca płuca.

Następnie na polecenie swojego kolegi, którego wcześniej Wiesław W. poinformował o zaistniałym zdarzeniu wezwał on do swojej konkubiny karetkę pogotowia, która po udzieleniu pierwszej pomocy przewiozła ją do słupskiego szpitala, gdzie została poddana operacji

Z uzyskanej w sprawie opinii lekarskiej wynika, iż właśnie ta ostatnia rana kłuta była raną niebezpieczną,  która pomimo tego, że  spowodowała u pokrzywdzonej jedynie średniego rodzaju naruszenie czynności ciała oraz rozstrój jej zdrowia, to w sposób bezpośredni zagrażała jej życiu.

W chwili zatrzymania Wiesław W. przez policję  był on  nietrzeźwy i posiadał we krwi ponad 2 promile alkoholu.

Jak ustalono w toku śledztwa, Wiesław W. znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją konkubiną od sierpnia 2013r., co między innymi potwierdza fakt działań policji w ramach tzw. „niebieskiej karty”.

Wiesław W. przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw; w toku złożonych wyjaśnień stwierdził, iż nigdy się nie znęcał nad swoją konkubiną, potwierdził jednakże fakt awantur domowych, podczas których ją wyzywał.

Na podstawie przeprowadzonego badania psychiatrycznego biegli psychiatrzy orzekli, że  Wiesława W. był  poczytalny w chwili popełnienia zarzucanych mu przestępstw.

Wobec podejrzanego w dalszym ciągu stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Wiesław W.  nie był dotychczas  karany sądownie.

Za zarzucaną Wiesławowi W. zbrodnie usiłowania zabójstwa  grozi mu kara od 8 lat pozbawienia wolności, kara 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności.

 

Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej w Słupsku

Paweł Wnuk