Komunikat Rzecznika Prasowego – PO IV WOS 0610.46.2017

Słupsk ,  24 maja 2017 r.

PO IV WOS 0610. 46 .2017

PR V Ds.477.2017 PR Człuchów

Komunikat nr 46 /17

(dot. aktu oskarżenia w sprawie  zabójstwa w Czarnem)

 

W dniu 23  maja 2017r. Prokuratura Okręgowa w Słupsku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 34 – letniemu Sławomirowi B. podejrzanemu o zabójstwo 57 -letniego Henryka W. Zdarzenie miało miejsce w Zakładzie Karnym w Czarnem,  a sprawca odbywał w tym czasie karę dożywotniego pozbawienia wolności  za zabójstwo kobiety, dokonane kilkanaście lat wcześniej.

W toku śledztwa ustalono, iż w jednej z cel zakładu karnego , w dniu 11 kwietnia 2016r. doszło do zatargu między oskarżonym a współosadzonym Henrykiem W., prawdopodobnie z uwagi na odmowę udzielenia tytoniu przez pokrzywdzonego.  Sławomir B. używając narzędzia przypominającego nóż, który sam zrobił,  próbował pociąć Henryka W. powodując u niego obrażenia dłoni.  Następnie przewrócił go i zaczął dusić, w wyniku czego pokrzywdzony stracił przytomność. Sławomir B. usiadł na łóżku i nie pomagając w żaden sposób nieprzytomnemu oraz nie wzywając pomocy , czekał na wizytę do lekarza psychiatry.

Po ujawnieniu leżącego w celi Henryka W. przez oddziałowego niezwłocznie, po stwierdzeniu przez lekarza braku tętna i oddechu,  przystąpiono do jego  resuscytacji,   a następnie przewieziono go do szpitala.  Jednak mimo wdrożonego leczenia, pokrzywdzony zmarł w dniu 13 kwietnia 2016r. wskutek niewydolności krążeniowo- oddechowej spowodowanej uduszeniem.

Sławomir B. przesłuchany przez prokuratora stwierdził, iż bronił się przed atakującym go współosadzonym, który próbował poderżnąć mu gardło odłamkiem ze zbitego zlewu, a jedynym sposobem było jego podduszenie. Był pewny, iż pomocy udzielą Henrykowi W. strażnicy.

W toku śledztwa ustalono ponadto, iż pokrzywdzony był osobą spokojną, stonowaną i bezkonfliktową, natomiast oskarżony miał skłonności do agresji w stosunku do współosadzonych. Jest tymczasowo aresztowany,  a za popełnienie czynu grozi mu kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

 

Rzecznik prasowy

Jacek Korycki