Komunikat Rzecznika Prasowego – PO IV WOS 0610.58.2017

Słupsk, 17  lipca 2017r.

PO IV WOS 0610. 58 .2017

 

Komunikat nr 58 /17

(dot. usiłowania zabójstwa )

Aktem oskarżenia  Prokuratura Okręgowa w Słupsku  zakończyła postępowanie prowadzone przeciwko 33-letniemu mieszkańcowi Człuchowa, Rafałowi N.,  który w nocy, 27 grudnia 2016r. usiłował zabić swoją konkubinę, zadając jej młotkiem  kilka ciosów w głowę i tylko dzięki skutecznej obronie podjętej przez kobietę , uniknęła ona śmierci.

W toku śledztwa ustalono, iż od września 2015r. do grudnia 2016r. Rafał N., pozostający od 12 lat w konkubinacie z pokrzywdzoną, z którą posiadał dwoje małoletnich dzieci znęcał się nad nią psychicznie i fizycznie. Wyzywając wulgarnymi słowami, plując w twarz, oblewając w nocy podczas snu zimną wodą czy zrzucając na nią niedopałki papierosów namawiał kobietę do współżycia seksualnego. Kiedy pokrzywdzona odmawiała, oskarżony wszczynał awantury, wpadał w szał, wykazując jeszcze większą agresję. Kiedy konkubina poinformowała mężczyznę o zamiarze odejścia, ten wzmógł wobec niej swoją agresję, grożąc kobiecie zabójstwem. W czasie awantur bił ją po twarzy, kopał po całym ciele, rzucał w nią różnymi przedmiotami, czym doprowadził do wyprowadzenia się kobiety z dziećmi i zamieszkania o koleżanki.

W dniu 27 grudnia 2016r. ok. 23.00, kiedy konkubina Rafała N. przebywała w swoim mieszkaniu w łazience, mężczyzna zaatakował ją zadając ciosy ciesielskim młotkiem . Pokrzywdzona osłaniała się rękami, błagając by tego nie robił. Po zadaniu kilkunastu ciosów oskarżony przewrócił konkubinę i zaczął ją dusić, krzycząc przez cały czas, iż ją zabije. Kiedy straciła przytomność, mężczyzna pozostawił kobietę i uciekł z miejsca zdarzenia.

Pokrzywdzona doznała licznych ran tłuczonych głowy, twarzy oraz ran tłuczonych obu rąk. Nie ulega wątpliwości, że w czasie zdarzenia sprawca naraził ją na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, bądź wystąpienia ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego o znęcanie się nad swoją konkubiną, usiłowanie jej zabójstwa i uszkodzenie ciała Rafał N. przyznał się tylko do znęcania. Nie wykluczył jednak, iż usiłował zabić kobietę, ale nie chciał tego zrobić. Podczas kolejnego przesłuchania przyznał się do zarzuconych mu czynów i odmówił złożenia wyjaśnień.

Rafałowi N. grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności. Aktualnie jest tymczasowo aresztowany, a będzie odpowiadał przed Sądem Okręgowym w Słupsku.

 

 Rzecznik prasowy

Jacek Korycki