Komunikat Rzecznika Prasowego – PO IV WOS 0610.62.2018

Słupsk, dnia 16 listopada 2018 r.

PO IV WOS 0610.62.2018

 

Komunikat nr 62/18
(dotyczy rozboju na obywatelach Turcji)

 

Prokuratura Rejonowa w Słupsku skierowała do słupskiego Sądu Rejowego akt oskarżenia przeciwko dwóm mieszkańcom Słupska oraz Bierkowa, to jest przeciwko Dawidowi Z. (lat 22) i Arturowi B. (lat 22) m.in. w związku z dokonanym rozbojem na dwóch obywatelach Turcji.

Do zdarzenia doszło w dniu 25 maja 2018r. w Słupsku w okolicy skrzyżowania ulicy Poznańskiej i Paderewskiego; wtedy to Dawid Z. oraz Artur B. poprzez zadawanie ciosów pięściami dokonali pobicia dwóch obywateli Turcji, a następnie jednemu z nich zabrali kurtkę, w która był ubrany, paszport, kartę bankomatową, telefon komórkowy wraz ze słuchawkami oraz pieniądze w kwocie 400 PLN; łączna wartość wyrządzonej szkody majątkowej została oszacowana na 2250 PLN.

W toku kolejnych dwóch dni, jeden z oskarżonych, to jest Dawid Z. posługując się zabraną pokrzywdzonemu obywatelowi Turcji kartą bankomatową, wykorzystując możliwość płatności zbliżeniowej dokonał następnie szeregu zakupów w postaci alkohol, tytoniu oraz artykułów spożywczych, przez co wyrządził szkodę majątkową o łącznej wartości ponad 200 PLN.

Dawid Z. w dniu 10 sierpnia 2018r. dokonał także kradzieży rozbójniczej w jednym z marketów Biedronka zlokalizowanego na terenie Słupska; wtedy to oskarżony po dokonaniu kradzieży dwóch butelek alkoholu o wartości 110 PLN, uderzył jedną z nich w twarz pracownika ochrony marketu. W wyniku tego uderzenia pracownik ochrony doznał lekkich obrażeń ciała.

Dawid Z. jak i Artur B. częściowo przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw.

Wobec Dawida Z. w dalszym ciągu stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania; wobec Artura B. stosowane są natomiast środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym, to jest dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju.

Dawid Z. był uprzednio karany sądownie za przestępstwo przeciwko mieniu, Artur B. natomiast dotychczas nie był karany

Z ustaleń śledztwa wynika, iż dokonany przez oskarżonych rozbój na obywatelach Turcji nie miał charakteru przestępstwa popełnionego na tle narodowościowym.

Za dokonanie rozboju grozi kara pozbawienia wolności od 2 do 12 lat, za dokonanie kradzieży rozbójniczej grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10, natomiast za dokonanie płatności skradzioną kartą bankomatową grozi kara jak za kradzież z włamaniem, to jest kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Śledztwo w powyższej sprawie nadzorowała Prokuratura Rejonowa w Słupsku.

Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej w Słupsku

Paweł Wnuk