Komunikat Rzecznika Prasowego – PO IV WOS 0610.9.2019

Słupsk, dnia 26 lutego 2019r.

PO IV WOS 0610.9.2019

Komunikat nr 9/2019

(dotycz tragedii w Suszku)

 

W śledztwie dotyczącym tragedii w Suszku,  Prokuratura Okręgowa w Słupsku przedstawiła Włodzimierzowi D. zarzut popełnienia przestępstwa umyślnego narażenia uczestników obozu harcerskiego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia  i ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz doprowadzenia do nieumyślnego spowodowania śmierci dwóch harcerek i nieumyślnego spowodowania różnego rodzaju obrażeń ciała u kolejnych kilkudziesięciu harcerzy.

Przedstawiony Włodzimierzowi D. zarzut  popełnienia przestępstwa wiąże się z niewłaściwą organizacją obozu harcerskiego, w tym z niewłaściwie przeprowadzoną akcją ewakuacyjną podczas zaistniałej nawałnicy.

Włodzimierz D. podczas dotkniętego tragedią obozu harcerskiego pełnił funkcję zastępcy komendanta obozu; przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa, a następnie odmówił wyjaśnień i odpowiedzi na pytania.

Włodzimierzowi D. za popełnienie zarzucanego mu przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności od 3 m-cy do lat 5.

Dla przypomnienia, w niniejszej sprawie miesiąc temu, innej osobie, to jest Andrzejowi N. został przedstawiony zarzut popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków służbowych poprzez nie przekazanie na niższy szczebel zarządzania kryzysowego alertu pogodowego o nadchodzącej nawałnicy na terenie powiatu chojnickiego; niedopełnienie niniejszego obowiązku spowodowało, że do komendanta obozu harcerskiego w Suszku nie dotarła informacja o zbliżającym się załamaniu pogody. Andrzej N. to były już Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Chojnicach.

W śledztwie obecnie w dalszym ciągu realizowane są zaplanowane przez prokuratora czynności dowodowe, w tym czynności dowodowe m.in. zmierzające do  ustalenia, czy wobec zbliżającej się nawałnicy w sposób prawidłowy został ustalony stopień zagrożenia pogodowego.

Po przeprowadzeniu powyższych czynności w sprawie podejmowane będą dalsze decyzje procesowe, nie wykluczając decyzji o przedstawieniu zarzutów przestępstwa kolejnym osobom.

Śledztwo w niniejszej  sprawie zostało przedłużone do dnia 01 czerwca 2019r.

 

 

Rzecznik Prasowy

Prokuratury Okręgowej w Słupsku

Paweł Wnuk