Komunikat Prokuratora Rejonowego w Bytowie – PO IV WOS 0610. 36 .2017

Słupsk ,  26 kwietnia  2017  r.

PO IV WOS 0610. 36 .2017

 

Komunikat nr 36 /17

(dot . pozbawienia wolności ze szczególnym

udręczeniem i zgwałcenia)

 

W dniu 21 kwietnia 2017r. na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Bytowie zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy wobec Tomasza G. podejrzanego o pozbawienie wolności oraz zgwałcenie Agnieszki W.

W toku wszczętego 19 kwietnia 2017r. w tej sprawie śledztwa zebrano materiał dowodowy,  który pozwolił na przedstawienie Tomaszowi G. zarzutów, iż:

   I.    w okresie od 16 kwietnia 2017r. do 18 kwietnia 2017r.  w Bytowie, na terenie leśnym pomiędzy miejscowościami Jutrzenka i Barnowo, w Suchorzu i w pobliżu miejscowości Grzmiąca, gm. Bytów działając w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru pozbawił  wolności Agnieszkę W. przetrzymując ją  w samochodzie osobowym,  wielokrotnie groził jej  zabójstwem, w tym przy użyciu noża, przykładając go w różne części ciała, spaleniem jej, odbyciem stosunku analnego przy użyciu kija, kilkakrotnie dokonał  związania jej rąk i nóg przy użyciu taśmy, zadawał uderzenia pięściami po twarzy, uderzał młotkiem, dusił przy użyciu pociętych pasów bezpieczeństwa, w wyniku czego pokrzywdzona doznała obrażeń ciała w postaci: licznych urazów głowy, rany łuku brwiowego lewego i licznych otarć naskórka naruszających czynności narządów jej ciała na okres poniżej 7 dni oraz stosując wyżej opisaną przemoc i groźby użycia przemocy doprowadził pokrzywdzoną do obcowania płciowego, co łączyło się z jej  szczególnym udręczeniem, tj. o przestępstwo z  art.  189§3 kk w zb. z art. 197§1  kk i art. 157§2 kk w zw. z art. 11§2 kk w zw. z art. 12 kk

II.  w okresie od 16 kwietnia 2017r do 18 kwietnia 2017r w Bytowie, okolicach Suchorza i na terenie leśnym pomiędzy miejscowościami Jutrzenka i Barnowo uszkodził samochód osobowy poprzez zbicie młotkiem tylnej i lewej bocznej szyby, pęknięcia przedniej szyby oraz pocięcie nożem foteli, pasów bezpieczeństwa, podsufitki i kokpitu o wartości strat wynoszących 10.000zł na szkodę Marzeny W. i Wojciecha W. t.j.  o czyn z art. 288§1 kk.

Za  przypisany  podejrzanemu czyn  grozi do 15 lat pozbawienia wolności

Informuję także , iż  w dniu 24 kwietnia 2017r. do Sądu Rejonowego w Bytowie został skierowany akt oskarżenia w sprawie PR Ds. 43.3017 przeciwko Donacie B. o czyn z art. 207§1kk., za co grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Zarzucane jej przestępstwo polegało na tym, że w okresie 2010 r.- 2016r. w Parchowie,  poprzez wszczynanie awantur i ciągłe niepokojenie, żądanie wydawania pieniędzy, poniżanie i krytykowanie, grożenie śmiercią poprzez przebicie nożem lub zastrzelenie z wiatrówki, grożenie popełnieniem samobójstwa, wyrzucanie z domu, niewpuszczanie do domu, bezpodstawne zawiadamianie policji i pomawianie pokrzywdzonego o stosowanie przemocy, nagrywanie na telefonie komórkowym symulowanej przemocy stosowanej przez pokrzywdzonego, pomawianie pokrzywdzonego pośród znajomych i członków rodziny o stosowanie przemocy, wyrzucanie z szafy dokumentacji firmowej, wyrzucanie do śmietnika narzędzi stanowiących wyposażenie firmy, zakłócanie spoczynku nocnego, dotykanie wbrew woli oraz uderzanie pięścią i otwartą dłonią w twarz, a nadto usiłowanie uderzenia szklanym blatem od stolika, znęcała się psychicznie i fizycznie nad mężem Ryszardem B.

 

Zastępca

Prokuratora Rejonowego w Bytowie

Małgorzata Borek