Komunikat Rzecznika Prasowego – PO IV WOS 0610.11.2019

Słupsk, dnia 01 kwietnia 2019r.

PO IV WOS 0610.11.2019

Komunikat nr 11/2019

(dotycz tragedii w Suszku)

 

W sprawie dotyczącej tragedii w Suszku  Prokuratura Okręgowa w Słupsku  przedstawiła  zarzut popełnienia przestępstwa kolejnej osobie, to jest  komendantowi obozu harcerskiego Mateuszowi I., któremu zarzucono umyślne narażenie uczestników obozu harcerskiego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia  i ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz doprowadzenia do nieumyślnego spowodowania śmierci dwóch harcerek i nieumyślnego spowodowania różnego rodzaju obrażeń ciała u kolejnych kilkudziesięciu harcerzy.

Przedstawiony Mateuszowi I.  zarzut  popełnienia przestępstwa wiąże się z niewłaściwą organizacją obozu harcerskiego, w tym z niewłaściwie przeprowadzoną akcją ewakuacyjną podczas zaistniałej nawałnicy.

Mateusz I. przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa, a następnie odmówił wyjaśnień i odpowiedzi na pytania.

Wobec Mateusza I.  nie zastosowano żadnego ze środków zapobiegawczych; za popełnienie zarzucanego przestępstwa grozi mu kara pozbawienia wolności od 3 m-cy do lat 5.

Dla przypomnienia, w niniejszej sprawie zarzuty popełnienia przestępstwa zostały już wcześniej przedstawione Andrzejowi N., to jest byłemu już Dyrektorowi Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Chojnicach oraz Włodzimierzowi D., to jest zastępcy komendanta obozu harcerskiego w Suszku.

W śledztwie obecnie w dalszym ciągu realizowane są zaplanowane przez prokuratora czynności dowodowe, w tym czynności dowodowe m.in. zmierzające do  ustalenia, czy wobec zbliżającej się nawałnicy w sposób prawidłowy został ustalony stopień zagrożenia pogodowego.

Po przeprowadzeniu powyższych czynności w sprawie podejmowane będą dalsze decyzje procesowe, nie wykluczając decyzji o przedstawieniu zarzutów przestępstwa kolejnym osobom.

Śledztwo w niniejszej  sprawie zostało przedłużone do dnia 01 czerwca 2019r.

 

Rzecznik Prasowy

Prokuratury Okręgowej w Słupsku

Paweł Wnuk