Komunikat Rzecznika Prasowego – PO IV WOS 0610.13.2019

Słupsk, dnia 25 kwietnia 2019r.

PO IV WOS 0610.13.2019

Komunikat nr 13/19

(dotyczy pożaru kamienicy w Lęborku)

 

W sprawie pożaru budynku mieszkalnego, do którego doszło w nocy z 30 września 2018r. na  01 października 2018r. w Lęborku przy ul. Pileckiego, Prokurator podjął decyzję o zmianie dotychczas stawianego  Maciejowi D. zarzutu przestępstwa, zarzucając mu umyślne spowodowanie  pożaru zagrażającego mieszkańcom całego budynku mieszkalnego, a którego celem było spowodowanie śmierci swojej dotychczasowej partnerki życiowej – przez co – przewidując możliwość pozbawienia życia innych osób,  na skutek odniesionych rozległych poparzeń ciała  spowodował  śmierć dwojga małoletnich dzieci  oraz spowodował  u kolejnych ośmiu osób, w tym u swojej dotychczasowej partnerki życiowej,  ciężkie i lekkie obrażenia ciała.

Obecnie zarzucane Maciejowi D. przestępstwo zostało tak więc ogólnie zakwalifikowane  jako zbrodnia zabójstwa oraz usiłowania zabójstwa wielu osób, za popełnienie której grozi kara od 12 lat pozbawienia wolności, kara 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Wobec zaistniałych wątpliwości co do poczytalności Macieja D., podejrzany ten został przebadany przez dwóch biegłych psychiatrów, którzy podczas jednorazowego badania jednak nie byli w stanie stwierdzić, czy podejrzany w momencie podkładania ognia był poczytalny.

Wobec powyższego Prokurator wystąpił do Sądu z wnioskiem o zarządzenie obserwacji psychiatrycznej podejrzanego na okres 4 tygodni; wniosek ten zostanie rozpoznany przez Sąd w dniu 14 maja 2019r.

Maciej D. do popełniania aktualnie zarzucanego mu przestępstwa się nie przyznaje; w dalszym ciągu stosowany jest wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Śledztwo w przedmiotowej sprawie prowadzone jest przez Prokuraturę Okręgową w Słupsku.

 

Rzecznik Prasowy

Prokuratury Okręgowej w Słupsku

Paweł Wnuk