Komunikat Rzecznika Prasowego – PO IV WOS 0610.2.2020

Słupsk, dnia 08 stycznia 2020 r.

PO IV WOS 0610.2.2020

 

Komunikat nr 2/20
(dotyczy usiłowania zabójstwa mieszkańca gm. Rzeczenica)

 

Prokuratura Rejonowa w Człuchowie skierowała do Sądu Okręgowego w Słupsku akt oskarżenia p-ko Filipowi K. (lat 30) w związku z usiłowaniem zabójstwa 58 letniego mieszkańca gm. Rzeczenica.

Do zdarzenia doszło w dniu 19 sierpnia 2019r. w kompleksie leśnym pomiędzy miejscowościami Łuszczyna, a Cierniki (gmina Rzeczenica) nieopodal drogi leśnej, którą obaj mężczyźni przyjechali samochodem do lasu. Celem ich pobytu w lesie było wspólne łowienie ryb w pobliskim stawie oraz wspólne spożywanie alkoholu przy ognisku w towarzystwie kobiet, które według wcześniejszych obietnic miały tam zostać zaproszone przez pokrzywdzonego. Mężczyźni ci natomiast poznali się 2 dni wcześniej na stacji benzynowej w Rzeczenicy, kiedy to oskarżony wracając z wczasów z nad morza poszukiwał noclegu w okolicach tej miejscowości.

W pewnym momencie Filip K. będąc niezadowolonym z faktu, iż na zorganizowane przez pokrzywdzonego ognisko nie przybyły żadne kobiety chwycił klucz do kół samochodowych, którym następnie zaatakował pokrzywdzonego zadając mu kilka uderzeń w okolice głowy oraz tułowia. W wyniku zadanych uderzeń pokrzywdzony m.in. doznał licznych ran tłuczonych głowy powodujących stłuczenie płatów mózgu oraz złamanie kości ciemieniowej i kości twarzy z jej znaczną deformacją.

Pokrzywdzony pomimo dotkliwych obrażeń ciała jednakże zdołał uciec przed napastnikiem do pobliskiej miejscowości, skąd przez swojego brata został przewieziony do człuchowskiego szpitala.

Z ustaleń śledztwa wynika, iż w chwili zdarzenia oskarżony oraz pokrzywdzony byli pod wpływem alkoholu; oskarżony posiadał niecałe 0,5 promila alkoholu we krwi, a pokrzywdzony ponad 2 promile alkoholu we krwi.

Filip K. przesłuchany w charakterze podejrzanego potwierdził, iż zadał pokrzywdzonemu kilka ciosów, jednakże uczynił to w obronie własnej, albowiem pokrzywdzony miał mu grozić scyzorykiem oraz miał go napastować seksualnie; zaprzeczył także temu, by jego zamiarem było pozbawienie życia pokrzywdzonego.

Na podstawie przeprowadzonego badania psychiatrycznego biegli psychiatrzy orzekli, że Filip K w chwili popełnienia zarzucanej mu zbrodni był poczytalny.

Mając na uwadze okoliczności niniejszego zdarzenia, w szczególności sposób działania oskarżonego, rodzaj użytego przez niego narzędzia oraz rodzaj obrażeń ciała, których doznał pokrzywdzony, prokurator uznał, iż celem działania sprawcy było pozbawienie życia pokrzywdzonego z zamiarem ewentualnym.

Wobec podejrzanego w dalszym ciągu stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, który na etapie postępowania przygotowawczego został zastosowany przez Sąd na wniosek Prokuratury Rejonowej w Człuchowie.

Za zarzucaną Filipowi K. zbrodnie usiłowania zabójstwa grozi mu kara od 8 lat pozbawienia wolności, kara 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej w Słupsku

Paweł Wnuk