Komunikat Rzecznika Prasowego – PO IV WOS 0610.2.2021

Słupsk, dnia 07 stycznia 2021 r.

PO IV WOS 0610.2.2021

Komunikat nr 2/2021

(dotycz szeregu wyłudzeń internetowych przez mieszkankę Ustki)

Prokuratura Okręgowa w Słupsku skierowała do Sądu Rejonowego w Słupsku  akt oskarżenia p-ko  Elżbiecie L. (lat 29) w związku z szeregiem oszustw internetowych   dokonanych za pośrednictwem portalu internetowego OLX oraz Facebook.

Z ustaleń postępowania wynika, iż Elżbieta L. swą przestępczą działalność prowadziła ze swojego miejsca zamieszkania w Ustce oferując za pośrednictwem  portalu internetowego OLX oraz Facebook kupno różnego rodzaju drobnych przedmiotów, głównie kupno używanych zabawek, odzieży oraz akcesoriów dziecięcych.  Elżbieta L. wystawiając do sprzedaży tego rodzaju przedmioty, po dokonaniu za nie płatności za pośrednictwem bankowości internetowej przedmioty te jednakże nie przesyłała  ich nabywcom, co miała następować w przesyłkach kurierskich.

Jak ustalono Elżbieta L. w okresie czasu od stycznia 2018r. do maja 2019r. za pośrednictwem internetu przeprowadziła łącznie 293 tego rodzaju oszukańczych transakcji wyłudzając na szkodę takiej samej ilości pokrzywdzonych  zamieszkałych na  terenie całego kraju  kwoty od kilkunastu do kilkuset złotych.

Z ustaleń postępowania wynika, iż Elżbieta L. prowadząc swoją przestępczą działalność wyłudziła w ten sposób płatności za sprzedaż fikcyjnych przedmiotów na  łączną kwotę prawie 50 000 PLN.

Elżbieta L. przesłuchana w charakterze podejrzanej przyznała się do popełniania zarzucanych jej przestępstw, po czym odmówiła składania wyjaśnień i odpowiedzi na pytania.

Na etapie postępowania przygotowawczego wobec Elżbiety L. zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju oraz nakazu powstrzymywania się od działalności internetowej polegającej na oferowaniu do sprzedaży jakichkolwiek przedmiotów.

Elżbieta L. wcześnie była karana sądownie głównie  za przestępstwa przeciwko mieniu, w tym  również za oszustwa, przy czym obecnie za popełnione oszustwa odbywa ona karę pozbawienia wolności.

Akta główne niniejszej sprawy obejmują 34 tomy, w których zgromadzono łącznie ponad 6800 stron różnego rodzaju dokumentacji, w tym protokoły przesłuchania pokrzywdzonych, dokumentację bankową oraz opinię biegłego z zakresu informatyki. Akt oskarżenia w tej sprawie sporządzono na ponad 70 stronach. Postępowanie w tej sprawie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Słupsku prowadzone było przez Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarcza i Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Słupsku.

Elżbiecie L. za popełnienie zarzucanych jej przestępstw  grozi kara nawet do 8  lat pozbawienia wolności.

Rzecznik Prasowy

Prokuratury Okręgowej w Słupsku

Paweł Wnuk