Komunikat Rzecznika Prasowego – PO IV WOS 0610.24.2019

Słupsk, dnia 29 lipca 2019r.

PO IV WOS 0610.24.2019

 

Komunikat nr 24/19

(dotyczy prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości przez  mieszkańca Bytowa)

 

Prokuratura Rejonowa w Bytowie nadzoruje  dochodzenie p-ko mieszkańcowi Bytowa, to jest p-ko Jarosławowi L. (lat 50), który w okresie 3 tygodni czerwca tego roku został 3 krotnie zatrzymany przez funkcjonariuszy Policji jako nietrzeźwy kierujący pojazdem mechanicznym.

Do pierwszego zatrzymania Jarosława L. doszło w dniu 08 czerwca 2019r. w Bytowie przy ul. Przemysłowej, kiedy to w/w znajdując się w stanie nietrzeźwości posiadał po przeliczeniu prawie 3 promile alkoholu we krwi, do drugiego zatrzymania doszło w  dniu 17 czerwca 2019r. w Bytowie przy ul. Ceynowy, kiedy to w/w znajdując się w stanie nietrzeźwości posiadał po przeliczeniu prawie 1,6 promila alkoholu we krwi, natomiast do trzeciego zatrzymania doszło w  dniu 27 czerwca 2019r. w Bytowie przy ul. Gdańskiej, kiedy to w/w znajdując się w stanie nietrzeźwości posiadał po przeliczeniu ponad 3 promile alkoholu we krwi.

W każdym z tych przypadków Jarosław L. kierował ten sam pojazd, to jest samochód osobowy m-ki Mazda. Jarosław L., uprzednio był już 2 krotnie karany sądownie (ostatni raz w marcu tego roku) za prowadzenie pojazdów mechanicznych w stanie nietrzeźwości, w związku z czym zostało mu zabrane prawo jazdy, a dopuszczając się kolejnych powyżej wskazanych przestępstw prowadził samochód osobowy w okresie obowiązywania zakazu sądowego prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Bytowie bytowski sąd zastosował wobec Jarosława L. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 2 miesięcy.

Bulwersującym pozostaje fakt, iż Jarosław L. w tej sprawie był 3 krotnie w krótkim okresie czasu zatrzymywany przez Policję na gorącym uczynku, w związku  z czym 3 krotnie były mu stawiane zarzuty przestępstwa oraz 3 krotnie był przesłuchiwany w charakterze podejrzanego, a pomimo tego za każdym razem prowadził on samochód osobowy w stanie nietrzeźwości  w godzinach  największego ruchu drogowego po głównych ulicach miasta, przy czym w związku z ostatnim zatrzymaniem spowodował kolizje drogową, a także, iż uprzednio był on już 2 krotnie karany sądownie (ostatni raz w marcu tego roku) za prowadzenie pojazdów mechanicznych w stanie nietrzeźwości, a w związku z  2 kolejnymi zdarzeniami polegającymi  również na prowadzeniu pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości  czeka on na rozprawy przez bytowskim sądem.

Jarosław L. przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do popełniania zarzucanych mu przestępstw, a w toku złożonych wyjaśnień nie potrafił wyjaśnić swojego postępowania.

Za popełnienie zarzucanych Jarosławowi L. czynów będzie mu teraz groziła kara  pozbawienia wolności od 3 m-cy do lat 5 oraz dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 

Rzecznik Prasowy

Prokuratury Okręgowej w Słupsku

Paweł Wnuk