Komunikat Rzecznika Prasowego – PO IV WOS 0610.28.2018

Słupsk, dnia 05 kwietnia 2018r.

PO IV WOS 0610.28.2018

 

Komunikat nr 28/18
(dotyczy podpalenia mieszkania w Słupsku przy ul. Fałata)

 

Prokuratura Okręgowa w Słupsku w sprawie dotyczącej podpalenia mieszkania przy ul. Fałata w Słupsku, do którego doszło w dniu 10 czerwca 2017r., wniosła do słupskiego sądu rejonowego akt oskarżenia p-ko dwóm osobom, to jest p-ko Adamowi M. (lat. 26) oraz p-ko Łukaszowi D. (lat 31).

Adam M. został oskarżony o to, że podżegał Łukasza D. oraz Nikodema S. do podpalenia jednego z mieszkań przy ul. Fałata w Słupsku, natomiast Łukasz D. został oskarżony o to, że działając wspólnie i w porozumieniu z Nikodemem S. oraz na polecenie Adama M. dokonał podpalenia tego mieszkania.

Według dokonanych ustaleń Łukasz D. wraz z Nikodemem S. poprzez umyślne rozlanie, a następnie podpalenie benzyny w niniejszym mieszkaniu, sprowadzili zdarzenie w postaci pożaru oraz eksplozji oparów benzyny, zagrażających życiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach.

Do podpalenia mieszkania doszło pod nieobecność jego domowników, natomiast sprawcy podpalenia weszli do jego wnętrza używając najprawdopodobniej podrobionego klucza.

W wyniku podpalenia została spowodowana szkoda w mieniu w postaci całkowicie zniszczonego mieszkania wraz z wyposażeniem wyceniona na kwotę co najmniej 81.572,58 PLN – na szkodę właściciela podpalonego mieszkania oraz szkoda w mieniu w postaci częściowo zniszczonego budynku, w tym poszycia dachu wyceniona na kwotę co najmniej 240.000 PLN – na szkodę wspólnoty mieszkaniowej.

W związku z podpaleniem, jeden ze sprawców, to jest Nikodem S., po tym jak został przewieziony do szpitala, zmarł w następstwie odniesionych rozległych poparzeń całego ciała. Poparzeniu uległ również Łukasz D. doznając rozległych obrażeń obu nóg oraz pleców, a także jeden z mieszkańców budynku, który doznał lekkich obrażeń ciała w postaci oparzenia lewej stopy.

Dokonane podpalenie miało być formą zemsty ze strony Adama M. na córce właściciela podpalonego mieszkania, miedzy innymi za to, że zerwała ona trwający pomiędzy nimi od lat związek partnerski.
Ponadto Adam M. oraz Łukasz D. zostali oskarżeni o to, że na przestrzeni 2015 i 2016r. wielokrotnie grozili m.in. uszkodzeniem ciała córce właściciela podpalonego mieszkania – byłej partnerce Adama M. Adam M. został również oskarżony o to, że na przestrzeni tego samego okresu czasu dwukrotnie spowodował u niej lekkie obrażenia ciała.
Łukasz D. przyznał się do podpalenia niniejszego mieszkania oraz zaprzeczył temu, by miał grozić pobiciem byłej partnerce Adama M. Adam M. natomiast nie przyznał się do popełnienia żadnego z zarzuconych mu czynów.

Wobec Adama M. oraz Łukasza D. stosowane są środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.
Za przestępstwo spowodowania pożaru oraz eksplozji materiałów łatwopalnych grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10, natomiast za przestępstwo gróźb karalnych oraz za przestępstwo spowodowania lekkich obrażeń ciała grożą kary grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Adam M. w związku ze spowodowaniem obrażeń ciała swojej byłej partnerki będzie odpowiadać w ramach recydyw; w ramach recydywy będzie odpowiadać także Łukasz D., co wiąże się z dokonanym podpaleniem.

Fakt przypisania oskarżonym działania w ramach recydywy daje możliwość Sądowi podwyższenia kar za te przestępstwa w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej w Słupsku

Paweł Wnuk