Komunikat Rzecznika Prasowego – PO IV WOS 0610.29.2020

Słupsk, dnia 14 października 2020r.

PO IV WOS 0610.29.2020

Komunikat nr 29/2020

(dotyczy likwidacji nielegalnej fabryki papierosów pod Słupskiem )

Prokuratura Okręgowa w Słupsku nadzoruje śledztwo w sprawie nielegalnego wytwarzania wyrobów tytoniowych, popełnienia przestępstw  karnoskarbowych oraz działania w zorganizowanej grupie przestępczej. W sprawie tej zarzuty usłyszeli dwaj mężczyźni, wobec których na wniosek  Prokuratury Okręgowej w Słupsku zastosowane zostały przez sąd środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres 2 m-cy.  Aresztowani to dwaj  kierowcy TIR-ów biorących udział w przemycie wyrobów tytoniowych.

W wyniku wspólnych działań  Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Olsztynie oraz Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie na terenie prywatnej posesji pod Słupskiem, na terenie byłego zakładu metalurgicznego została zlikwidowana profesjonalna nielegalna fabryka papierosów, w której produkowano 1,5 tysiąca papierosów na minutę.

Likwidacja niniejszej fabryki to efekt operacyjnych ustaleń Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Olsztynie.

Wewnątrz fabryki funkcjonariusze CBŚP  oraz  KAS odkryli dwie czynne linie technologiczne do produkcji papierosów, w tym specjalistyczne maszyny służące do produkcji i pakowania papierosów, ale także suszenia tytoniu;  przejęte zostało także

urządzenie do foliowania paczek oraz agregat prądotwórczy. W wyniku działań funkcjonariuszy przejęto prawie 4,3 mln sztuk już gotowych papierosów, a także 32 tony suszu tytoniowego oraz 5 ton krajanki tytoniowej, jak również półprodukty służące do produkcji wyrobów tytoniowych.

Z ustaleń śledczych wynika, że przejęta maszyna służąca do produkcji papierosów osiągała wydajność rzędu 1,5 tysiąca papierosów na minutę, natomiast urządzenie służące do pakowania papierosów mogło przygotowywać nawet 150 paczek w ciągu minuty. Ze wstępnych szacunków wynika, że gdyby te wyroby tytoniowe trafiły na rynek straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków mogłyby wynieść ponad 24 mln PLN.

Podczas przeprowadzonej akcji funkcjonariusze zatrzymali również dwóch mężczyzn w wieku 36 i 44 lat, a także zabezpieczyli trzy ciągniki siodłowe i dwie naczepy, które mogły być wykorzystywane do przestępczego procederu.

Zatrzymane osoby doprowadzono do Prokuratury Okręgowej w Słupsku, gdzie usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalnego wytwarzania wyrobów tytoniowych oraz popełnienia przestępstw karnoskarbowych.

Wobec podejrzanych sąd zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 2 miesięcy.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi wspólnie Warmińsko-Mazurski Urząd Celno-Skarbowy oraz Zarząd w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Słupsku.

Rzecznik Prasowy

Prokuratury Okręgowej w Słupsku

Paweł Wnuk