Komunikat Rzecznika Prasowego – PO IV WOS 0610.40.2019

Słupsk, dnia 20 grudnia 2019 r.

 

PO IV WOS 0610.40.2019

 

Komunikat nr 40/19
(dotyczy zabójstwa mężczyzny z przekroczeniem granic obrony koniecznej w Strzyżynie)

 

Prokuratura Okręgowa w Słupsku skierowała do słupskiego sądu okręgowego akt oskarżenia przeciwko Andrzejowi F. (lat 64) o dokonanie zabójstwa Mariana K. w związku z przekroczeniem granic obrony koniecznej oraz w związku z działaniem w warunkach znacznego ograniczenia zdolności pokierowania swoim postępowaniem.

Z ustaleń śledztwa wynika, iż do zdarzenia doszło w dniu 08 czerwca 2018r. w godzinach wieczornych w jednym z domów położonych w Strzyżynie (gmina Damnica) podczas kłótni do jakiej doszło pomiędzy Andrzejem F, a jego szwagrem Marianem K. Podczas tej kłótni Andrzej F. odpierając atak Mariana K., który zadawał mu ciosy pięściami oraz śrubokrętem, w odwecie zadał mu co najmniej 10 ciosów nożem w okolice głowy, szyi oraz brzucha powodując u niego liczne rany kłute, które doprowadziły do jego wykrwawienia, a w rezultacie do jego śmierci.

Jak ustalono, Marian K. podczas zdarzenia znajdował się w stanie nietrzeźwości posiadając ponad 2 promile alkoholu we krwi, a powodem wszczętej przez niego kłótni i następnego ataku na Andrzeja F. były narastające od lat nieporozumienia. Andrzej F. natomiast jest osobą niepełnosprawną ruchowo z powodu amputacji jednej z nóg na wysokości uda, przy czym w chwili ataku był on trzeźwy, a na jego skutek, miedzy innymi z powodu zadanego mu ciosu śrubokrętem doznał rany szarpanej nogi.

Andrzej F. przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do pozbawienia życia swojego szwagra oraz stwierdził, iż działał w obronie własnej, albowiem został zaatakowany śrubokrętem, w związku z czym obawiał się o swoje życie.

Po przeprowadzeniu badania psychiatrycznego w warunkach ambulatoryjnych, biegli psychiatrzy orzekli, iż Andrzej F. zadając ciosy nożem Marianowi K. działał w ostrej reakcji na stres, która to spowodowała, że jego zdolność do pokierowania swoim postępowaniem była ograniczona w stopniu znacznym, co wynikało z kolei z jego obawy o swoje zdrowie i życie.

Mając na uwadze całokształt zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego prokurator uznał, iż Andrzej F. zadając ciosy nożem Marianowi F. działał w celu odparcia jego niebezpiecznego ataku oraz w obronie własnej, której granice jednakże przekroczył, albowiem zastosował niewspółmierny do niebezpieczeństwa środek obrony.

Wobec Andrzeja F. na początkowym etapie prowadzonego śledztwa stosowany był środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania; obecnie przebywa on na wolności.

Andrzej F. dotychczas nie był karany sądownie.

Za zarzucaną Andrzejowi F. zbrodnię zabójstwa grozi mu kara od 8 lat pozbawienia wolności, kara 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności, przy czym z uwagi na przekroczenie przez niego granic obrony koniecznej oraz z uwagi na znaczny stopień ograniczenia zdolności pokierowania swoim postepowaniem, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.

Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej w Słupsku

Paweł Wnuk