Komunikat Rzecznika Prasowego – PO IV WOS 0610.42.2018

Słupsk, dnia 2 lipca 2018 r.

PO IV WOS 0610.42.2018

Komunikat nr 42/18

(dotyczy aktu oskarżenia w sprawie wycinki drzew w Łebie )

 

W nawiązaniu do treści komunikatu nr 26/18 z dnia 27 marca 2018r. informuję, iż  Prokuratura Okręgowa w Słupsku wniosła do sądu akt oskarżenia przeciwko 62-letniemu Jerzemu R. oraz przeciwko 46-letniej Marii V. podejrzanych o spowodowanie zniszczenia w świecie roślinnym i zwierzęcym w znacznych rozmiarach, t.j. o czyny z art. 181§1kk ,  za co grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

W toku śledztwa ustalono, iż oskarżeni zlecili wycinkę drzew  na własnych działkach usytuowanych w pasie nadbrzeżnym w Łebie mając na uwadze zmianę Ustawy o ochronie przyrody, zezwalającej na wycinanie drzew na prywatnych posesjach, jeżeli nie jest to związane  z prowadzona działalnością gospodarczą.  Nie wzięli jednak pod uwagę zapisów w planie zagospodarowania  przestrzennego, z których wynikało, że na terenie ich działek znajdują się tereny leśne oraz siedliska przyrodnicze flory i fauny , będące pod ochroną.

Oskarżeni do końca postępowania przygotowawczego nie przyznali się do zarzuconych im czynów  stwierdzając, iż nie wiedzieli o występujących na terenach tych działek cennych przyrodniczo okazów fauny i flory.

wz  Rzecznik prasowy

Jacek Korycki