Erklärung des Sprechers - PO IV WOS 0610.54.2018

Slupsk, von 01 października 2018r.

PO IV WOS 0610.54.2018

Mitteilung Nr. 54/18

(Bedenken pożaru kamienicy w Lęborku)

 

W związku z pożarem kamienicy, do którego doszło w nocy z 30 września 2018r. zu 01 października 2018r. w Lęborku przy ul. Pileckiego, Prokuratora Okręgowa w Słupsku z dniem dzisiejszym podjęła decyzję o przeprowadzeniu śledztwa w kierunku o popełnienie czynu polegającego na sprowadzeniu zdarzenia powszechnie niebezpiecznego w postaci pożaru, którego następstwem był ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób.

Ze wstępnych ustaleń wynika, iż pożar kamienicy, w której zameldowanych było 28 Leute, wybuchł około godziny 01.30 bei Nacht 30 września 2018r. zu 01 października 2018r. i zaczął on się rozpowszechniać począwszy od dolnej kondygnacji budynku poprzez klatkę schodową oraz drewniane schody. W momencie powstania pożaru w budynku przebywało 25 jego mieszkańców.

W wyniku pożaru obrażeń ciała odniosło łącznie 20 Leute, przy czym 3 dzieci w wieku 4, 13 in 16 lat doznało ciężkich obrażeń ciała w postaci poparzeń 100, 90 in 50 % ciała, 2 Menschen, w tym 3 m-ne dziecko doznało obrażeń w postaci niedotlenienia, a pozostałe 15 osób doznało głównie lekkich obrażeń ciała wynikających z podtrucia tlenkiem węgla i lekkich poparzeń.

Wszyscy mieszkańcy kamienicy zostali ewakuowani oraz zostało im zapewnione schronienie w lęborskiej noclegowni. Osoby, które w wyniku pożaru odniosły obrażenia, w tym ciężkie obrażenia ciała, zostały przewiezione do szpitali w Wejherowie, Gdyni oraz w Słupsku; pozostali pokrzywdzeni zostali opatrzeni w placówkach medycznych na terenie Lęborka.

W akcji gaśniczej uczestniczyło 8 zastępów straży pożarnej i została ona zakończono w dniu 01 października 2018r. około godziny 06.00 nad ranem

Obecnie na miejscu zdarzenia pod nadzorem prokuratora przeprowadzane są oględziny. W sprawie zaistniałego pożaru nie wyklucza się możliwości, iż powstał on przy udziale osób trzecich.

Śledztwo w przedmiotowej sprawie zostanie przeprowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Słupsku.

Ewentualnemu sprawcy spowodowania pożaru, jeżeli jego następstwem była śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, gdy sprawca działał umyślnie grozi kara pozbawienia wolności od lat 2 von 12, a gdy sprawca działał nieumyślnie grozi kara pozbawienia wolności od 6 m-cy do lat 8.

Sprecher

Staatsanwaltschaft am Amtsgericht in Slupsk

Paweł Wnuk