Komunikat Rzecznika Prasowego – PO IV WOS 0610.55.2018

Słupsk, dnia 05 października 2018r.

PO IV WOS 0610.55.2018

Komunikat nr 55/18

(dotyczy pożaru kamienicy w Lęborku)

 

W sprawie pożaru budynku mieszkalnego, do którego doszło w nocy z 30 września 2018r. na  01 października 2018r. w Lęborku przy ul. Pileckiego, z ustaleń biegłego z zakresu pożarnictwa wynika, iż powstał on po uprzednim podpaleniu szmat i butelek plastykowych w pomieszczeniach piwnicznych.

W wyniku intensywnych działań Policji oraz wobec poczynionych w sprawie ustaleń, w dniu 02 października 2018r. jako osoba podejrzana o  spowodowanie niniejszego pożaru został zatrzymany Maciej D. Z osoba tą w dniu 04 października 2018r. w Prokuraturze Okręgowej w Słupsku zostały przeprowadzone czynności procesowe, to jest czynności polegające: na ogłoszeniu treści zarzutu przestępstwa oraz na przesłuchaniu w charakterze podejrzanego.

Podejrzanemu został przedstawiony zarzut umyślnego  sprowadzenia zdarzenia powszechnie niebezpiecznego w postaci pożaru, które zagrażało życiu i zdrowiu  wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach.

Dla przypomnienia, w wyniku pożaru obrażenia ciała odniosło łącznie 20 osób, przy czym 3 osoby doznały ciężkich obrażeń ciała w postaci rozległych poparzeń, 2 osoby doznały obrażeń ciała w postaci niedotlenienia, a pozostałe 15 osób doznało lekkich obrażeń ciała wynikających z podtrucia tlenkiem węgla i lekkich poparzeń.

Maciej D. przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa, po czym złożył obszerne wyjaśnienia, w których szczegółowo opisał przebieg swojego przestępczego zachowania.

Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Słupsku, w dniu 05 października 2018r. Sąd Rejonowy w Słupsku zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 m-cy.

Maciej D. to 18 letni mieszkaniec gminy Nowa Wieś Lęborska oraz były partner życiowy jednej z pokrzywdzonej zamieszkującej podpalony budynek.

Podejrzanemu za popełnienie zarzucanego mu przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Śledztwo w przedmiotowej sprawie prowadzone jest przez Prokuraturę Okręgową w Słupsku.

 

Rzecznik Prasowy

Prokuratury Okręgowej w Słupsku

Paweł Wnuk