Erklärung des Sprechers - PO IV WOS 0610.59.2018

Slupsk, von 29 października 2018r.

PO IV WOS 0610.59.2018

Mitteilung Nr. 59 /18

(dotyczy zabójstwa Angeliki J. w Debrznie)

 

Prokuratura Okręgowa w Słupsku skierowała do Sądu Okręgowego w Słupsku akt oskarżenia przeciwko Danielowi M. (Jahr 43) w związku z zabójstwem swojej żony Angeliki J., a także w związku z wyłudzeniem alimentów na rzecz swojej małoletniej córki.

Według ustaleń śledztwa, do zabójstwa Angeliki J. doszło w dniu 02 października 1998r. Debrznie w mieszkaniu zajmowanym przez oskarżonego oraz przez jego żonę, to jest Angelikę J. Wtedy to, Daniel M., po powrocie z pracy do domu w godzinach popołudniowych najprawdopodobniej udusił swoją żonę wcześniej przygotowanym kablem elektrycznym.

Daniel M. następnie zwłoki Angeliki J. umieścił w torbie podróżnej, którą następnie wraz z ciałem żony zakopał w pomieszczeniach piwnicznych zamieszkiwanego budynku w miejscu, w którym znajdowały się pozostałości średniowiecznej studni. Der Ort des Versteckens der Leiche war dann Daniel M.,,pl,er goss den Boden ein,,pl,und legte den Boden im ganzen Keller mit Ziegeln,,pl,nach dem Mord an Angelika J,,pl,er informierte seine Freunde darüber,,pl,dass Angelika ihn verließ und zuerst nach Piła zur Familie ging,,pl,und dann nach Deutschland und,,pl,dass sie dann vermisst wurde,,pl,Die Überreste von Angelika J,,pl,nach dem Ende enthüllt,,pl,Jahre seit dem Tag ihrer Ermordung,,pl,April 2017,,pl,infolge einer weiteren Durchsuchung des Wohnsitzes des Angeklagten,,pl,Vorausgegangen ist eine gründliche Analyse der Beweise, die in der Angelegenheit von Offizieren der sogenannten,,pl. wylał posadzką, a podłogę w całej piwnicy wyłożył cegłami.

Daniel M. po zabójstwie Angeliki J. informował swoich znajomych o tym, że Angelika go porzuciła i najpierw wyjechała do Piły do rodziny, a potem do Niemiec oraz, że następnie zaginęła.

Szczątki Angeliki J. ujawniono po blisko 19 latach od dnia jej zabójstwa, to jest w dniu 24 kwietnia 2017r., w wyniku ponownego przeszukania miejsca zamieszkania oskarżonego, poprzedzonego wnikliwą analizą zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego przez funkcjonariuszy tzw. "X-Archiv" des Polizeipräsidiums der Woiwodschaft in Gdańsk,,pl,dass Daniel M,,pl,nachdem Sie das Verschwinden Ihrer Frau gemeldet haben,,pl,schon an,,pl,Englisch: www.germnews.de/archive/dn/1996/02/12.html Die Scheidung bei gleichzeitigem Antrag auf Unterhaltsbeihilfe von Angelica J,,pl,für ihre kleine Tochter,,pl,Gegen weitere Entscheidungen des Gerichts,,pl,nach der Irreführung über die Aufgabe der Familie durch Angelika J.,,pl,Unterhalt wurde zugesprochen,,pl,was Daniel J,,pl,in Mengen von,,pl,PLN monatlich zugunsten seiner Tochter bis zum Tag,,pl,In Verbindung mit dem Obigen, Daniel M,,pl.

Z ustaleń śledztwa wynika także, iż Daniel M. po zgłoszeniu zaginięcia swojej żony, już w dniu 19 października 1998r. wystąpił do Sądu z pozwem o rozwód z jednoczesnym wnioskiem o zasądzenie alimentów od Angeliki J. na rzecz ich małoletniej córki. Wobec kolejnych decyzji Sądu, po uprzednim wprowadzeniu w błąd co do porzucenia rodziny przez Angelikę J., zostały zasądzone alimenty, które Daniel J. w kwotach od 100 von 300 PLN miesięcznie pobierał na rzecz swojej córki do dnia 01 Januar 2009.

W związku z powyższym Daniel M. doprowadził Fundusz Alimentacyjny ZUS Oddział w Słupsku do niesłusznej wypłaty do jego rąk alimentów na rzecz swoje córki w łącznej kwocie 14 805 PLN.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Daniel M. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw oraz konsekwentnie odmawiał złożenia wyjaśnień.

W sprawie, wobec Danie M. w dalszym ciągu stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wcześniej nie był on karany sądownie.

Za popełnienie zbrodni zabójstwa grozi mu kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, Land 25 Jahren Haft oder eine lebenslange Freiheitsstrafe.

Die Untersuchung in diesem Fall wurde von der Bezirksstaatsanwaltschaft in Słupsk überwacht und war von besonderer Bedeutung,,pl,Die Beweise in dieser Angelegenheit wurden gesammelt in,,pl,Volumen bei nah,,pl,Kart,,en,,,en,Es geht um Mord,,pl,in Debrzno,,pl,Die Bezirksstaatsanwaltschaft in Słupsk schickte die Anklage gegen Daniel M an das Bezirksgericht in Słupsk,,pl,im Zusammenhang mit dem Mord an seiner Frau Angelika J., sowie im Zusammenhang mit der Erpressung der minderjährigen Tochter,,pl,Nach den Ergebnissen der Untersuchung,,pl,zum Mord an Angelika J,,pl; materiał dowodowy w tej sprawie zgromadzono w 19 tomach na blisko 4000 kart.

Sprecher

Staatsanwaltschaft am Amtsgericht in Slupsk

Paweł Wnuk