Komunikat Rzecznika Prasowego – PO IV WOS 0610.8.2021

Słupsk, dnia 28 stycznia 2021 r

PO IV WOS 0610.8.2021                                                 .

Komunikat nr 8/2021

(dotycz podania nieprawdy w oświadczeniu majątkowym przez byłego radnego gminy Lipnica pod Bytowem)

Prokuratura Rejonowa w Bytowie nadzoruje śledztwo w sprawie  p-ko  Wiesławowi Sz. (lat 48), to jest  byłemu już radnemu gminy Lipnica   pod Bytowem  w związku z podaniem przez niego nieprawdy w oświadczeniu majątkowym.

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do prokuratury w tej sprawie złożył Dyrektor Urzędu Skarbowego w Bytowie po przeprowadzeniu  kontroli skarbowej w związku ze złożeniem przez Wiesława Sz.  oświadczenia majątkowego, które był on zobowiązany złożyć jako radny na zakończenie kadencji przed wyborami samorządowymi w 2018r. Z przeprowadzonej kontroli wynikało, iż  Wiesław Sz. w złożonym przez siebie oświadczeniu majątkowym podał nieprawdziwą informację co do dochodów osiągniętych z tytułu prowadzonej przez siebie działalności agroturystycznej za 2018r. zaniżając osiągnięty z tego tytułu dochód o kwotę ponad 4100 PLN.

Dotychczas zgromadzone w tej sprawie przez prokuratora dowody potwierdziły ustalenia Urzędu Skarbowego w Bytowie wobec czego Wiesławowi Sz. został przedstawiony zarzut popełnienia przestępstwa złożenia nieprawdziwego oświadczenia majątkowego. Wiesław Sz. przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa po czym złożył krótkie wyjaśnienia w których kwestionował swoje zawinienie.

Obecnie w śledztwie prowadzone są czynności zmierzające do zweryfikowania linii obrony przyjętej przez podejrzanego.

Wiesław Sz.  wcześniej nie był  karany sądownie,  a za popełnienie zarzucanego  przestępstwa  grozi mu  kara nawet do 8  lat pozbawienia wolności.

Rzecznik Prasowy

Prokuratury Okręgowej w Słupsku

Paweł Wnuk